Math

posted by .

Zelda bought pears that cost$1.72 per pound. If she has $10, what is the greatest number of pounds of pears she can buy, to the nearest quarter pound?

  • Math -

    1.72x ≤ 10.00

    Solve for x.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    a box will hold seven 3-pound bags of pears. how many boxes will be needed for 90 pounds of pears?
  2. Pre-Algebra

    The grocery store sells kumquats for $4.25 a pound and Asian pears for $2 a pound. Write an equation in standard form for the weights of kumquats k and Asian pears p that a customer could buy with $12.
  3. Math

    The grocery store sells kumquats for $4.25 a pound and Asian pears for $2.25 a pound. Write an equation in standard form for the weights of kumquats k and Asian pears p that a customer could buy with $18.
  4. Math

    Sophia buys an eqaul number of oranges and pears for a party. The oranges are bought at a price of 7 for $2 and the pears are bought at a price of 5 for $3. She pays $33 more for the pears than the oranges. How much does Sophia pay …
  5. Math

    steve picks 55 pounds of pears. He packs equal amount of pears into 6 bags. He then has 4 pounds of pears left. What is the weight of pears in each bag?
  6. Math

    A bag of pears weighs 6.75 pounds. The pears cost $2.39 per pound. What is the total cost of the pears?
  7. Math

    Manuel bought 9 pounds of apples. He has eaten three fourths of a pound so far and has​ $15 worth of apples left. Write and solve an equation to find the cost of the apples per pound to the nearest dollar. How much did the apples …
  8. Math

    Lisa went to the store and bought 100 pounds of fruit for $100.00. The peaches were $10.00 a pound, the melons were $3.50 per pound, and the apples were $.50 per pound. How many pounds of each did she buy
  9. Math

    The grocery store sells kumquats for $4.75 a pound and Asian pears for $2.25 a pound. Write an equation in standard form for the weights of kumquats k and Asian pears p that a customer could buy with $22. 4.75k+2.25p=22***** 4.75=2.25p+22 …
  10. algebra

    Ms. Nina wants to buy candy mix for $1.00 per pound. If she already bought 50 pounds of candy for $1.20 per pound, how much candy that costs 80 cents per pound must she buy?

More Similar Questions