algebra

posted by .

Break-Even Analysis: A Look at Profit and Loss: As an entrepreneur, there are going to be many decisions that you need to make, such as the price to charge your customers for your goods and services. You have just graduated from college and recently opened a specialty pizza restaurant. Based on surveys conducted in your area, you determine that it is feasible to sell your specialty pizzas for $15. The cost for making the pizzas includes a fixed cost of $55 and a labor cost of $4 per pizza.

  • algebra -

    What is your question?

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Finance

    Conduct Break-Even Analysis in the following two scenarios: R Squared is a mobile diagnostic imaging company that performs MRI scans of patients at hospitals and clinics that cannot afford their own scanners. General Hospital has contacted …
  2. college algebra

    Amy sets up a game in which she puts four $10bills and one $20 bill in one box. Blindly grabs one of the bills and keeps it. To break even on average, how much must she charge the player to play?
  3. Algebra

    Based on surveys conducted in your area, you determine that it is feasible to sell your specialty pizzas for $15. The cost for making the pizzas includes a fixed cost of $55 and a labor cost of $4 per pizza. Establish an equation to …
  4. MATH

    As an entrepreneur, there are going to be many decisions that you need to make, such as the price to charge your customers for your goods and services. You have just graduated from college and recently opened a specialty pizza restaurant. …
  5. math

    As an entrepreneur, there are going to be many decisions that you need to make, such as the price to charge your customers for your goods and services. You have just graduated from college and recently opened a specialty pizza restaurant. …
  6. Algebra

    Task Type: Individual Project Deliverable Length: 3 Parts: See Assignment Details Points Possible: 150 Due Date: 11/5/2012 11:59:59 PM CT Weekly tasks or assignments (Individual or Group Projects) will be due by Monday and late submissions …
  7. algebra for business

    As an entrepreneur, there are going to be many decisions that you need to make, such as the price to charge your customers for your goods and services. You have just graduated from college and recently opened a specialty pizza restaurant. …
  8. math

    Your business provides a service to local residents. Your fixed costs are $2,000 per month, and you expect 40 customers per month. The variable cost associated with each service is $35. 1. Using cost-based pricing and a markup of 20%, …
  9. Math/Business

    Based on this problem: "Wayne owns a shaved ice stand. He sells 700 shaved ice cups per month at $1.50 each, making the total revenue $1,050. Each shaved ice costs Wayne $0.50 and he has fixed costs of $750, making his total costs …
  10. pre-algebra, math

    You make and sell birdhouses. Your fixed costs for your tools and workspace are $3000. The cost of wood and other materials needed to make a birdhouse is $10. You sell each birdhouse for $50. Let x represent the number of birdhouses …

More Similar Questions