Post a New Question

math

posted by .

colin is buying dirt to fill a garden bed that is a 9 foot by 16 foot rectangle. if he wants to fill it to a depth of 4 inches, how many cubic yards of dirt does he need? if dirt costs $25 per yard, how much will the project cost?

  • math -

    just keep track of the units so you can convert volume to dollars:

    9ft * 16ft * 4in * ft/12in * yd^3/27ft^3 * $25/yd^3 = $44.44

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

More Related Questions

Post a New Question