algebra

posted by .

Cupcakes cost $1.50 each to produce with fixed cost of $50. Express the cost C, of producing the cupcakes as a linear function of x cupcakes produced.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. fractions

    There are 15 cupcakes 5 cupcakes are chocolate what fraction of the cupcakes are choclate
  2. Math

    Janna is creating a multi-tiered cupcake display for a party. She plans on having 16 cupcakes on each tier. -There is a 1-inch space between all cupcakes. -The cupcakes have a uniform width [diameter] of 3 inches. -Each tier will display …
  3. algebra

    Cupcakes cost $1.50 each to produce with fixed cost of $50. a) Express the cost C, of producing the cupcakes as a linear function of x cupcakes produced. b)Find the average cost, C=C/x and simplify appropriately. c) What is the horizontal …
  4. 4TH GRADE MATH

    MS T BOUGHT CUPCAKES FOR HER 3RD GRADE CLASS. MS. CASA BOUGHT TWICE AS MANY CUPCAKES AS MS T, AND 4 TIMES AS MANY CUPCAKES AS MS. G. MS. G BOUGHT 241 CUP CAKES. A. HOW MANY CUPCAKES DID MS T BUY?
  5. Math

    A and B had an equal numbers of cupcakes at first. After B bought twice as many cupcakes as he had at first and A gave away 26 cupcakes, B had 6 times as many cupcakes as A. How many cupcakes did A have at first?
  6. math

    the yearbook club is having a bake sale to raise money for the senior class. LArge cupcakes are sold for 1.25 and small cupcakes are .75. If 105 cupcakes were sold for a total amount of 109.75, how many large cupcakes did the yearbook …
  7. maths

    mrs chan baked some cupcakes. She gave 1/6 of the cupcakes to her neighbour and 7/10 of this remaining cupcakes to her sister. If she had 12 cupcakes left, how many cupcakes did she bake together?
  8. Algebra

    Please check my answers I don't need for you to give me answers just say yes or no if they are all correct TY 1. X-6=8 A. X=-2 B. x=2 C. X=-14 D. X=14🔹🔹🔹 4. -2c=-18 A. c=-9🔹🔹🔹?
  9. Algebra

    Can you please help with this question: The cheerleaders are having a bake sale to raise funds for new uniforms. The group sell cupcakes for $3 each and make a profit of $840 from the sales. If X represents the number of cupcakes the …
  10. Math

    2 cups of sugar is needed for 12 cupcakes. How many cups of sugar for 4 cupcakes?

More Similar Questions