Math

posted by .

The cost, C, of a manufacturing and selling x units of a product is C = 23x+73, and the corresponding revenue, R, is= x^2-35. Find the break-even value of x?

A. 4
B. 31
C. 31 and 4
D. 27

  • Math -

    Break-even point: C = R

    23x + 73 = x^2 - 35

    Set equation equal to 0:

    0 = x^2 - 23x - 108

    Try to factor:

    0 = (x - 27)(x + 4)

    Set each factor equal to 0:

    x - 27 = 0
    x + 4 = 0

    Possible solutions: -4, 27

    Throw out the negative number and you will have your answer!

    I hope this helps.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    Suppose the cost function associated with a product is C(x) = cx + F dollars and the revenue function is R(x) = sx, where c denotes the unit cost of production, s the unit selling price, F the fixed cost incurred by the firm, and x …
  2. Introduction programing visual basic

    break even analysis. suppose a certain product sells for a dollars per unit. then the revenue from selling x units of the product is ax dollars if the cost of producting each unit of the product is b dollars and the company has overhead …
  3. business math

    Break-even Analysis. the R from selling x units of a product is R=139.95x the Cost C of producing units is C=97X+850. In order to obtain a profit, the revenue must be greater than the cost. A)complete the table x 10 20 30 40 50 60 …
  4. Introduction programing visual basic

    break even analysis. suppose a certain product sells for a dollars per unit. then the revenue from selling x units of the product is ax dollars if the cost of producting each unit of the product is b dollars and the company has overhead …
  5. Introduction programing visual basic

    break even analysis. suppose a certain product sells for a dollars per unit. then the revenue from selling x units of the product is ax dollars if the cost of producting each unit of the product is b dollars and the company has overhead …
  6. math Please help/explain

    A division of a corporation manufactures bicycle pumps. Each pump sells for $9, and the variable cost of producing each unit is 40% of the selling price. The monthly fixed costs incurred by the division are $50,000. What is the break-even …
  7. Math Please help

    A division of a corporation manufactures bicycle pumps. Each pump sells for $9, and the variable cost of producing each unit is 40% of the selling price. The monthly fixed costs incurred by the division are $50,000. What is the break-even …
  8. Help Math

    A division of a corporation manufactures bicycle pumps. Each pump sells for $9, and the variable cost of producing each unit is 40% of the selling price. The monthly fixed costs incurred by the division are $50,000. What is the break-even …
  9. Math Help

    A manufacturer of 24-hr variable timers, has a monthly fixed cost of $56,000 and a production cost of $9 for each timer manufactured. The units sell for $16 each. Find the break-even point algebraically. a. break-even production 16,000 …
  10. Math

    A manufacturer of 24-hr variable timers, has a monthly fixed cost of $56,000 and a production cost of $9 for each timer manufactured. The units sell for $16 each. Find the break-even point algebraically. a. break-even production 16,000 …

More Similar Questions