marketing

posted by .

Mark is trying to determine his firm's average cost per unit of production. He finds that the cost for all labor and materials is $80,000 and fixed overhead expenses are $40,000. If the company produces 20,000 items in the time period, the average cost is_____.

  • marketing -

    (80,000 + 40,000) / 20,000 = ?

  • Accounting -

    1. Mark is trying to determine his firm's average cost per unit of production. He finds that the cost for all labor and materials is $80,000 and fixed overhead expenses are $40,000. If the company produces 20,000 items in the time period, the average cost is __________.

    $12

    $6

    $2

    $4

  • marketing -

    $2

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Accounting

    1. The company uses a job-order costing system. How would you recommend that manufacturing overhead cost be assigned to production?
  2. accounting

    The accounting records of NuTronics, Inc., include the following information for the year ended December 31, 2011. Dec. 31 Jan. 1 Inventory of materials $ 24,000 $ 20,000 Inventory of work in process 8,000 12,000 Inventory of finished …
  3. finance (net income)

    If a firm has a break-even point of 20,000 units and the contribution margin on the firm's single product is $3.00 per unit and fixed costs are $60,000, what will the firm's net income be at sales of 30,000 units?
  4. accounting

    Looking at this question and not sure why fixed cost is 2,000 and not 6,000. ********** Galley Industries can produce 100 units of necessary component parts with the following costs: Direct Materials $20,000 Direct Labor 9,000 Variable …
  5. Marketing

    Explain why fixed and variable costs per unit decline as sales volume increases. Suppose a company had a variable cost/unit of $20 at a cumulative volume of 20,000 units. What would be their approximate variable cost per unit when …
  6. accounting

    Central States Manufacturing produces a single product: Product 1222. The company has estimated that annual overhead expenses wll be $180,000 and production volume will be 20,000 units using 20,000 hours of labor. Overhead is applied …
  7. accounting

    During Denton Company‚Äôs first two years of operations, the company reported absorption costing net operating income as follows: Year 1 Year 2 Sales (@ $64 per unit) $ 1,216,000 $ 1,856,000 Cost of goods sold (@ $32 per unit) 608,000 …
  8. accounting

    i need help working through this! i am stuck. 3. Definitions of manufacturing concepts Interstate Manufacturing produces brass fasteners and incurred the following costs for the year just ended: Materials and supplies used Brass $75,000 …
  9. accounting II

    3. Definitions of manufacturing concepts Interstate Manufacturing produces brass fasteners and incurred the following costs for the year just ended: Materials and supplies used Brass $75,000 Repair parts 16,000 Machine lubricants 9,000 …
  10. accounting II

    i am completely stuck on this! 5. Manufacturing statements and cost behavior Tampa Foundry began operations during the current year, manufacturing various products for industrial use. One such product is light-gauge aluminum, which …

More Similar Questions