accounting

posted by .

Mia Enterprises sells a product for $90 per unit. The variable cost is $40 per unit, while fixed costs are $75,000. Determine the (a) break-even point in sales units, and (b) break-even point if the selling price was increased to $100 per unit.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Accounts

    A manufacturing Company produces 2 products – A and B. The following information is presented for both products: A B Selling Price per unit $18 $12 Variable Cost per unit $14 $6 Total Fixed Costs are $468,000. Compute: The contribution …
  2. Managerial Accounting

    Tiger Golf Accessories sells golf shoes, gloves and laser-guided range finder that measures distance Below are unit cost and sales data. Shoes Gloves Range find Unit sales $100 $30 $250 Unit VC 60 10 200 Unit CM $40 $20 $50 Sales Mix …
  3. Finance

    Allison Radios manufactures a complete line of radio and communication equipment for law enforcement agencies. The average selling price of its finished product is $180 per unit. The variable cost for these same units is $126. Allison …
  4. please help

    1.suppose that the demand forecast indicate that 1800 units of the product can be sold. the fixed cost is $3,000, the variable cost is $2 for each unit product and selling price $10 per unit. the decision to produce and sell 1800 units …
  5. college statistic and algebra

    1.suppose that the demand forecast indicate that 1800 units of the product can be sold. the fixed cost is $3,000, the variable cost is $2 for each unit product and selling price $10 per unit. the decision to produce and sell 1800 units …
  6. Accounting

    E6-9 (a,b) Tiger Golf Accessories sells golf shoes, gloves, and a laser-guided range-finder that measures distance. Shown below are unit cost and sales data. Pairs of Shoes Pairs of Gloves Range Finder Unit sales price $100 $30 $250 …
  7. Break-Even Analysis

    Given: Jay Letterman has just (year: 2012) become product manager for Avenir. Avenir is a consumer product with a unit retail price of $1.00. Retail margins on the product are 33%, while wholesalers take a 12% margin. Avenir and its …
  8. Accounting

    Currently, the unit selling price of a product is $110, the unit variable cost is $80, and the total fixed costs are $345,000. A proposal is being evaluated to increase the unit selling price to $120. a. Compute the current break-even …
  9. accounting

    using the break-even equations to solve for price and variable cost per unit andromeda company's break-even point is 2,400 units. variable cost per unit is $42; total costs are 67,200 per year. what price does andromeda charge?
  10. business

    The Springer Company sells its product for $20 per unit. Its fixed costs are $10,000 and the variable cost per unit is $10 What is the new break-even point if the price per unit increases from $20 to $30

More Similar Questions