microeconomic

posted by .

Suppose you consume three pounds of beef and five pounds of pork per month. The price of beef is $ 1.50 per pound, and pork is $ 2.00 per pound. Assuming you have studied economics and achieved consumer equilibrium, what is the ratio of the marginal utility of beef to the marginal utility of pork?
Answers:

  • microeconomic -

    Both are substitude goods. But still if you want ratio, its 1.5/2

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    Ivan bought 4.6 pounds of beef at the market for total of $36.57. He calculated that the price per pound of the beef was $0.79 per pound . Explain why Ivan's calculation cannot be correct.
  2. algebra

    Mixture Problems Template – Price Problems Copy the problem from the lesson: 1. A store manager wishes to reduce the price on her fresh ground coffee by mixing two grades. If she has 50 pounds of coffee which sells for $10 per pound, …
  3. Algebra

    Ground beef sells for $4.75 per kg and ground pork sells for $5.50 per kg. How many kg of ground pork should be mixed with 8 kg of ground beef to make a mixture that sells for $5.10 per kg?
  4. microeconomics

    1. Suppose that an increase in the price of carrots from $1.20 to $1.40 per pound raises the amount of carrots that carrot farmers produce from 1.2 million pounds to 1.6 million pounds. Using the midpoint method, what would be the …
  5. Math

    Ground beef costs $3.95 per pound at the grocery store. One customer spent $33.18 on ground beef for a BBQ. Choose the equation and solution that would correctly show how many pounds of ground beef the customer bought. A. 3.95 ÷ x …
  6. math

    13. A package of ground beef costs $6.98. The price per pound is $1.86. How many pounds of ground beef are in the package?
  7. Math

    At a butcher shop, 1 pound of beef and 2 pounds of chicken costs 859 cents. 1 pound of beef and 2 pounds of duck costs 951 cents. What is the total cost of 1 pound of beef, 1 pound of chicken, and 1 pound of duck (in cents)?
  8. math

    The typical American eats 96.3 pounds of beef each year. If the average price of beef is $2.42 per pound, about how much is spent on beef by each american?
  9. Accounting

    A restaurant has a beginning inventory for the month of 150 pounds of beef at $2.70 per pound. In week 1 they use 125 pounds of beef and receive 175 pounds of beef into inventory at $2.80 per pound. In week 2 they use 190 pounds of …
  10. College Algebra

    A gift store is making a mixture of almonds, pecans, and peanuts, which sells for $4.50 per pound, $3 per pound, and $4 per pound, respectively. The storekeeper wants to make 50 pounds of mix to sell at $4.38 per pound. The number …

More Similar Questions