Algebra

posted by .

Suppose your tile company spends $ 195 each month, regardless of how many tiles are purchased as supplies. How much do you spend if you purchase 1000 tiles this month, taking into account this fixed cost?

c. What is a possible reason for this fixed cost?

d. Find the cost equation for the tile. Let x represent the quantity of tiles purchased. Set m equal to the cost of each tile. Set b as the fixed cost. Write your answer in the form C = mx + b. (Do not substitute a value for a x. We need x as a variable.)

e. Use your equation from part c and substitute x = 2000. What does your answer represent ?

f. Why is the cost of each tile multiplied by the quantity of tiles purchased? Why isn't the fixed cost multiplied by x?

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Algebra

    1.In this problem, we will analyze the profit found for sales of decorative tiles. A demand equation (sometimes called a demand curve) shows how much money people would pay for a product depending on how much of that product is available …
  2. Algebra

    Sorry, it didn't paste the first time, I was wondering if I got these correct; especially number 2 at the bottom. 1. Suppose that a market research company finds that at a price of p = $20, they would sell x = 42 tiles each month. …
  3. Algebra

    I was wondering if I had number 2 correct; the only way to know the answer was to provide the entire answer for number 1. Thanks in advance. 1. Suppose that a market research company finds that at a price of p = $20, they would sell …
  4. math

    Suppose that a market research company finds that at a price of p=$25, they would sell x= 53 tiles each month. If they lower the price to p=$15, then more people will purchase the tile, and they can expect to sell x = 63 tiles month’s …
  5. Algebra II

    Suppose a market research company finds that at a price of p = $20, they would sell x=42 tiles each month. If they lower the price to p = $10, them more people would purchase the tile, and they can expect to sell x = 52 tiles in a …
  6. Math

    a. Suppose a market research company finds that at a price of p = $30, they would sell x = 58 tiles each month. If they lower the price to p = $18, then more people would purchase the tile, and they can expect to sell x = 70 tiles …
  7. math

    1. Suppose you are the owner of a tile company who purchases tiles from a supplier at a rate of $5 each. a. The variable cost is the cost that depends on the quantity, such as how many tiles are purchased. If you buy 100 tiles at $5 …
  8. algebra

    Suppose a market research company finds that at a price of p=$25,they would sell x=56 tiles each month. If they lower the price to p=$20, then more people would purchase the tile, and they can expect to sell x=66 tiles in a month's …
  9. algebra

    Two part question: Suppose a market research company finds that at a price of p=$25, they would sell x=56 tiles each month. If they lower the price to p=$20, then more people would purchase the tile, and they can expect to sell x=66 …
  10. Algebra

    The floor of a dance studio is covered with 435 tiles. The owner of the studio replaced the tiles last year. The tiles cost $15 for a set of 8 and $2 for each additional tile. What is the monthly increase the owner charged each of …

More Similar Questions