algebra

posted by .

you are planning a cookout. you figure that you will need at least 5 packages of hot dogs and hamburgers in total. a package of hot hods costs $1.90 and a package of hamburgers costs $5.20. you can spend a maximum of $20 in total on the hot dogs and hamburgers.
Identify two possible combinations of packages of hot dogs and hamburgers you can buy.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    Are my answers right please? 1. Hot dogs come 10 to a package, and hot dog buns come 8 to a package. What is the smallest number of packages of each that Ms. Evans could buy so that there are no leftover hot dogs or buns?
  2. math

    1. Hot dogs come 10 to a package, and hot dog buns come 8 to a package. What is the smallest number of packages of each that Phillip could buy so that there are no leftover hot dogs or buns?
  3. algebra

    Rashid is helping to plan a cookout. He determines that making one making one hot dogs costs 55 cents and making a hamburger costs 90 cents. The cost must be no more than $50, and he knows that he must at least 60 hot dogs and hamburgers. …
  4. Economics

    Ashley is currently consuming 10 hot dogs and 8 hamburgers a week. The last hot dog she consumed yielded 20utils while the last hamburger she ate gave her 25utils. If hot dogs cost $2 and hamburgers cost $2.50, is Ashley consuming …
  5. Math

    Please show me how to solve the following problem: The ocncession stand is selling hot dogs and hamburger during the game. At half-time,they sold a total of 78 hamburgers and hot dogs and brought in $105.50. How many of each item did …
  6. Math

    The student council plans to have a BBQ lunch for the whole school to celebrate its victory in the volleyball finals. They need a total of 427 hotdogs and hamburgers. Hot dogs costs $0.25 each and hamburgers cost $0.80 each they have …
  7. math

    Can someone please help me? I don't know how to work this out, and my friends don't either. Eight hot dogs and ten buns come in separate packages. a. Is the number of hot dog packages proportional to the number of hot dogs?
  8. Math. HELP!

    Hot dogs and Hamburgers: The caterer for your class picnic charges $1 for each hotdog and $2 for each hamburger. You have $48 to spend. Write a model that shows the different numbers of hot dogs and hamburgers that you could purchase.
  9. Algebra Plz help :)

    Keysha randomly surveyed 150 people at a football game last weekend to find out whether they like hot dogs, hamburgers, or nachos. Of the 850 people at the game, how many should she expect to like both hot dogs and hamburgers. 24 people …
  10. Algebra

    A snack stand sells hot dogs for $2 and hamburgers for $3. If you want to spend exactly $14, write an equation to model this situation. If you purchase one hot dog , how many hamburgers will you purchase?

More Similar Questions