math

posted by .

Dvds are priced at 2for $15. Garret wants to buy 5 DVD. What equation can be used to find s, the total price of garret DVD?

  • math -

    $15/2 = $7.50

    $7.50 * 5 = ?

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Economics

    Multiple Choice: If the price of movies on video rises while the price of movies on DVD remains the same, the law of demand predicts that consumers will: A) substitute movies on video for movies on DVD. B) substitute movies on DVD …
  2. Algebra

    Amir has $100 and is saving $5 per week to buy a new DVD player. Pete has $80 and ius saving $7 per week to buy the same DVD player. Which system of equations can be used to find w, the number of weeks it would take them to have m, …
  3. Managerial Economics

    (Economyst Only Please): A television station is considering the sale of promotional DVDs. It can have the DVDs produced by one of two suppliers. Supplier A will charge the station a set-up fee of $1200 plus $2 for each DVD; supplier …
  4. Managerial Economics

    A television station is considering the sale of promotional DVDs. It can have the DVDs produced by one of two suppliers. Supplier A will charge the station a set-up fee of $1200 plus $2 for each DVD; supplier B has no set-up fee and …
  5. Statistics

    Choose the right answers, and provide reasons and calculation To study the effect of change in price of a DVD ($) on the total profit (000, dollars), the analyst of an electronic firm randomly selected 13 retail sales stores. She used …
  6. Algebra story problem, check please?

    Dan purchases dvd's from a website, each dvd costs 11 dollars, and the shipping and handling fee is 6.95, dan is charged a total of 50.95, how many dvds did he purchase?
  7. Algebra

    Word Problems (Addition/Elimination Method). Check if my answers are correct. 1.A girl bought 2 CDs and 3 DVDs for $92. Each DVD costs $4 more than the CDs. What is the price of each CD and DVD?
  8. Alg.2

    The membership to your local video store is flat rate of $10/year and the DVD rental rate is $3.95/DVD. Write an equation that models the total amount of money you will spend on DVD rentals this year. How many DVD's can you rent if …
  9. math

    A video rental company offers a plan that includes a membership fee of $8 and charges $2 for every DVD borrowed. They also offer a second plan, that costs $14 per month for unlimited DVD rentals. If a customer borrows enough DVDs in …
  10. math

    A video store charges $3.50 to rent a DVD. Every fourth DVD that a customer rents is free. Brooke paid a total of $252 last year for renting DVDs. How many free DVDs did she receive?

More Similar Questions