business

posted by .

47. Idol Company has developed standards for the materials required to produce a single
unit of Model IWIN:

25 pounds of Supreme at $130.00 per pound
Last month, Idol purchased 490,000 pounds of Supreme at a total cost of
$61,250,000. Idol used 482,000 pounds of Supreme to make 19,000 units of IWIN.

Calculate the material price variance and material quantity variance, and indicate whether
each variance is favorable or unfavorable.

  • math -

    how much is 490,000 lbs of gold worth

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. accounting

    The standard amount of materials required to make one unit of Product Q is 4 pounds. Tusa's static budget showed a planned production of 4,000 units. During the period the company actually produced 4,100 units of product. The actual …
  2. Cost accounting

    If a company has that following information available for October when per unit@4.50 per pound, labor 5.0 hours per unit@10.25 per hour, Actual: material purchased 12,300 pounds @$4.25, material used 11,750 pounds 17,300 direct labor …
  3. chemistry

    In the movie "The Raiders of the Lost Arc", Indiana Jones and his guide play catch with a gold idol. The idol had a volume of about 1.30 L. In order to determine whether they could really play catch with the idol, calculate the weight …
  4. algebra

    Mixture Problems Template – Price Problems Copy the problem from the lesson: 1. A store manager wishes to reduce the price on her fresh ground coffee by mixing two grades. If she has 50 pounds of coffee which sells for $10 per pound, …
  5. accounting

    Moreno Industries has adopted the following production budget for the first 4 months of 2013. Month Units Month Units January 10,000 March 5,000 February 8,000 April 4,000 Each unit requires 3 pounds of raw materials costing $2 per …
  6. Accounting

    Materials used by Square Yard Products Inc. in producing Division 3's product are currently purchased from outside suppliers at a cost of $5 per unit. However, the same materials are available from Division 6. Division 6 has unused …
  7. Accounting

    A restaurant has a beginning inventory for the month of 150 pounds of beef at $2.70 per pound. In week 1 they use 125 pounds of beef and receive 175 pounds of beef into inventory at $2.80 per pound. In week 2 they use 190 pounds of …
  8. Accounting

    In the table given below, reconstruct the remaining information using the available data. [ WHERE THE X's ARE] All of the raw material purchased during the period was used in production. (Indicate the effect of each variance by selecting …
  9. Trigonometry

    Peanuts cost $3 per pound, almonds $4 per pound, and cashews $8 per pound. How many pounds of each should be mixed to produce 140 pounds of a nut assortment that cost $6 per pound, in which there are twice as many peanuts as almonds?
  10. math

    if the unit price for a cantaloupe cost 0.65 per pound and sally pays 1.95 for a cantaloupe how many pounds does her cantaloupe weigh?

More Similar Questions