Post a New Question

Algebra

posted by .

The Oliver Company plans to market a new product. Based on its market studies, Oliver estimates that it can sell up to 4,500 units in 2005. The selling price will be $2 per unit. Variable costs are estimated to be 20% of total revenue. Fixed costs are estimated to be $6,400 for 2005. How many units should the company sell to break even?

How do I calculate the units to break even? What type of formula do I use?

  • Algebra -

    revenue = units * price/unit
    r = 2x for x units

    var cost = .2r
    fix cost = 6400

    total cost c = 6400 + .2(2x)
    total revenue = 2x

    breakeven when cost = revenue
    2x = 6400 + .4x
    1.6x = 6400
    x = 4000

    so, at 4000 units,

    revenue = 8000
    cost = 6400 + .2(8000) = 8000

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. economics

    You’re the manager of global opportunities for a U.S. manufacturer, who is considering expanding sales into Europe. Your market research has identified 3 potential market opportunities: England, France, and Germany. If you enter …
  2. Math

    The Oliver Company plans to market a new product. Based on its market studies, Oliver estimates that it can sell up to 2,000 units in 2005. The selling price will be $5 per unit. Variable costs are estimated to be 20% of total revenue. …
  3. Math, mathematics of finance

    I am stuck on these two math questions. If nyone could help me solve them it would be greatly appreciated! Here is the information: Engineering estimates indicate that the variable cost of manufacturing a new product will be $35 per …
  4. college statistic and algebra

    1.suppose that the demand forecast indicate that 1800 units of the product can be sold. the fixed cost is $3,000, the variable cost is $2 for each unit product and selling price $10 per unit. the decision to produce and sell 1800 units …
  5. Finance

    Given: Jay Letterman has just (year: 2012) become product manager for Avenir. Avenir is a consumer product with a unit retail price of $1.00. Retail margins on the product are 33%, while wholesalers take a 12% margin. Avenir and its …
  6. Break-Even Analysis

    Given: Jay Letterman has just (year: 2012) become product manager for Avenir. Avenir is a consumer product with a unit retail price of $1.00. Retail margins on the product are 33%, while wholesalers take a 12% margin. Avenir and its …
  7. CVP Analysis - Business Math

    Engineering estimates show that the variable cost of manufacturing a new product will be $35 per unit. Based on market research, the selling price of the product is to be $120 per unit and variable selling expense is expected to be …
  8. ACCOUNTING

    Gardner Manufacturing Company produces a product that sells for $120. A selling commission of 10% of the selling price is paid on each unit sold. Variable manufacturing costs are $60 per unit. Fixed manufacturing costs are $20 per …
  9. ACCOUNTING

    Gardner Manufacturing Company produces a product that sells for $120. A selling commission of 10% of the selling price is paid on each unit sold. Variable manufacturing costs are $60 per unit. Fixed manufacturing costs are $20 per …
  10. Managerial Accounting

    Gardner Manufacturing Company produces a product that sells for $120. A selling commission of 10% of the selling price is paid on each unit sold. Variable manufacturing costs are $60 per unit. Fixed manufacturing costs are $20 per …

More Similar Questions

Post a New Question