Algebra

posted by .

Assume it costs Microsoft $4,300 to manufacture 7 Xbox 360s and $8,290 to manufacture 14. Obtain the corresponding linear cost function.

C(x)= (what formula do I use to get the cost function, because I can't get it)

What was the cost to manufacture each additional Xbox? (Do I need the cost function to solve this?)

Use the cost function to estimate the cost of manufacturing 60 Xboxes.(Do I just plug it in the cost function?)

Thank you.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math,correction

    Assume that each situation can be expressed as linear cost function. Find the cost function in each case. Marginal cost $90;150items cost $16,000 to produce. this is what i end up. c(x)=90x-11900 That is correct if the cost function …
  2. Calculus

    The monthly cost of driving a car depends on the number of miles driven. Lynn found that in May it cost her $410 to drive 300 mi and in June it cost her $470 to drive 600 mi. (a) Express the monthly cost C as a function of the distance …
  3. Math

    Assume it costs Microsoft $4,300 to manufacture 7 Xbox 360s and $8,290 to manufacture 14. Obtain the corresponding linear cost function. C(x)= (what formula do I use to get the cost function, because I can't get it) What was the cost …
  4. business calculus

    Assume it costs Microsoft $4,700 to manufacture 7 Xbox 360s and $8,690 to manufacture 14. Obtain the corresponding linear cost function.
  5. Algebra

    A manufacture sells watches for $31. The manufacture has a fixed cost of $6000 per month and variable cost of $15 per watch. How many watches must be sold to break even?
  6. math

    A tire company determines that to manufacture a certain type of tire, it costs $9000 to set up the production process. Each tire that is produced costs $21 in material and labor. The company sells this tire to wholesale distributors …
  7. algebra

    A rental company purchases a truck for $14,500. The truck requires an average cost of $6.75 per day in maintenance. (a) Find a linear function that expresses the total cost C of owning the truck after t days. C(t) = (b) The truck rents …
  8. MATH

    The cost to manufacture a product is proportional to the quantity produced, with a cost of $270000 dollars per day when 900 items are produced. The cost to store n items is proportional to the square of n, with a daily storage cost …
  9. Algebra

    A company manufactures high-end racing bicycles. The total cost to manufacture 28 bikes is $25005. The daily fixed costs are $2605. Fixed costs refers to expenses that must be paid even when producing zero bikes, such as rent, utilities, …
  10. Maths

    A company is planning to manufacture and sell a new headphone set. After conducting extensive market surveys, the research department provide the following estimates: Marginal costs function: c^' (x)=RM(40+0.4x) where x is the quantity …

More Similar Questions