6th grade math

posted by .

your mother gave you $13.32 with which to buy a present.This covered 3/5 of the cost.how much did the present cost?

can someone please help me and also show me how to solve this?

  • 6th grade math -

    can someone please help me with this question?And can someone also teach me step by step how to solve this question???Please???

  • 6th grade math -

    (3/5)x = 13.32

    Change 3/5 to its equivalent decimal.

    0.6x = 13.32

    x = 13.32 / 0.6

    x = 22.20

  • 6th grade math -

    thank you

  • 6th grade math -

    hi

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math, help

    how do i write the equations so i can solve it i will do the solving but help me out with the equation please.for the following: Four pencils and five pens cost$2.00. THree pencils and four pens cost $1.58. Find the cost fo a pencil …
  2. 8TH GRADE MATH

    thank you so much, ms sue! may i ask another question?
  3. math

    Ashley needs $30 more in order to buy a concert ticket. she has saved money from her birthday and christmas presents. Her b-day present was 1.5 times the amount of her christmas present. Her b-day present was $60. if she saved 80% …
  4. Math ~CHECK MY WORK~

    You have $60 in your wallet and want to buy some new CDs. If the CDs are $11 each, what number of CDs, x, can you buy?
  5. 6TH GRADE MATH

    Tony and Alice are trying to reduce the amount of television they watch. For every hour they watch television, they have to put $2.50 into savings. The table shows how many hours of television Tony and Alice have watched in the past …
  6. Math

    equation is J=0.15h J=total cost, h=hats How much would it cost to buy 10 hats?
  7. algebra

    You Found The perfect Chritmas present for your cousin . Macy's in kentucky has the item priced for $35 . you have a coupon for 20% off and must pay 6% sales Tax . how much will the present cost you?
  8. Math - 7th grade (repost)

    Can someone please help? I'm given a box and whisker plot that represents the cost, in dollars, of 12 CDs. How can I determine how many CD's cost between $14.60 (Q1 value) and $26 (Q3 value) and how many CD's cost less than $14.60?
  9. please show how to set up this problem

    Kim, Beth, and Jenny gave money to buy their mother a birthday gift. The gift cost $40. Kim gave 35% of the money for the gift. Beth gave 3/8 of the money for the gift. How much money did Jenny give to buy the gift?
  10. Math

    Matthew and May want to buy a birthday present for their mother. May has 3 times as much money as Matthew. The birthday present costs $50. After buying the birthday present,they have $70 left. How much money dose Matthew have at first?

More Similar Questions