math

posted by .

A home improvement store sells 2355 feet of wire per day. How many yards of wire does the store sell per day?

  • math -

    3 ft = 1 yd
    So, 2355 ft/3ft = 785 yd

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. 5th Grade Math

    Confused..The grocery store stocks 3 brands of yogurt. The store sells two containers of Brand A yogurt for every one container of Brand B or Brand C Yogurt. If the store sells 100 containers of yogurt a day, how much of each brand …
  2. Any Help w/5th grade math

    Confused..The grocery store stocks 3 brands of yogurt. The store sells two containers of Brand A yogurt for every one container of Brand B or Brand C Yogurt. If the store sells 100 containers of yogurt a day, how much of each brand …
  3. math

    a grocery store stocks 3 brands of yogurt.store sells two containers of brand A yogurt for every one container of brand B or brand C yogurt.if the store sells 100 containers of yogurt a day,how much of each brand of yogurt do they …
  4. Statistics

    4. A coil of wire has 600 metres of wire. Suppose there are 20 nicks (the most common problem with wire) are randomly distributed on a coil. a) What is the probability that in a 60 metre length of wire there will be at least 3 nicks?
  5. Operations Management

    A small grocery store sells fresh produce, which it obtains from a local farmer. During the strawberry season, demand for fresh strawberries can be reasonably approximated using normal distribution with a mean of 40 quarts per day …
  6. Operations Management

    A small grocery store sells fresh produce, which it obtains from a local farmer. During the strawberry season, demand for fresh strawberries can be reasonably approximated using normal distribution with a mean of 40 quarts per day …
  7. Math

    Suzie‚Äôs Silk Scarves is a start-up that sells high quality scarves out of a boutique store. The monthly rent of the store is $1,500 and Suzie has one manager who runs the store and earns $3,000 per month. She leases out a computer …
  8. MATH PLEASE im begging HELP!!!!!

    What is 900 feet per day converted into yards per hour?
  9. algebra

    A corner store sells two kinds of baled goods:cakes and pies.A cake costs $13 and a pie cost $6.In one day ,the store sold 9 baked goods for a total of $75 .How many cakes did they sell
  10. math

    One store sells milk for $3.00 per gallon. A second store sells milk for $0.80 per quart.If you need two gallons, which store should you buy from?

More Similar Questions