math

posted by .

You are a manufacturer of a certain item. You’ve calculated that you can sell 80 of these items for $5 each and you can sell 60 of these items for $8 each.
Assuming this relationship is linear, write an equation that relates cost to the number of watches you make

  • math -

    Let p be the price, and N be the sales

    If there's a linear relationship,
    N = mp + b

    Now plug in what you know:

    80 = 5m + b
    60 = 8m + b

    20 = -3m
    m = -20/3
    b = 340/3

    so,

    3N = -20p + 340

  • math -

    P=200$Q=85

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Phoenix

    In planning for a new item, a manufacturer assumes that the number of items produced x and the cost in dollars C of producing these items are related by a linear equation. Projections are that 100 items will cost $10,000 to produce …
  2. system design

    draw a use case diagram for the following situation Stillwater Antiques buys and sells one-of-a-kind antiques of all kinds. Each item is uniquely identified by an item number and is also characterized by a description, asking price, …
  3. CIS

    Design a flowchart using Visual Logic for the following: A program that accepts a candy name (for example, “ chocolate-covered blueberries”), price per pound, and number of pounds sold in the average month, and displays the item’s …
  4. Math Problem (please help)

    A small fast-food restaurant invests $4,000 to produce a new food item that will sell for $4.59. Each item can be produced for $2.19. (a) How many items must be sold to break even?
  5. Math

    Market research tells you that if you set the price of an item @ 1.50, you will be able to sell 5000 items; and for every 10 cents you lower the price below 1.50 you will be able to sell another 1000 items. Let x be the # of items …
  6. math

    A manufacturer of lapel buttons test marketed a new item at a university. It was found that 1,000 items could be sold if they were priced at $4, but only 600 items could be sold if the price were raised to $8. On the other hand, the …
  7. algebra (please help)

    A small fast-food restaurant invests $4,000 to produce a new food item that will sell for $4.59. Each item can be produced for $2.19. (a) How many items must be sold to break even?
  8. algebra

    A small fast-food restaurant invests $4,000 to produce a new food item that will sell for $4.59. Each item can be produced for $2.19. (a) How many items must be sold to break even?
  9. Calculus I

    Marketing tells you that if you set the price of an item at $10 then you will be unable to sell it, but that you can sell 500 items for each dollar below $10 that you set the price. Suppose your fixed costs total $3000, and your marginal …
  10. College Algebra

    A manufacturing company finds that they can sell 375 items at $2.50 per item and 225 items at $3.50 per item. If the relationship between the number of items sold x and the price per item p is a linear one: Find a formula that gives …

More Similar Questions