Post a New Question

Algebra

posted by .

If a nuclear power plant can buy 86% enriched fuel for $21000/lb and can buy cheaper less enriched uranium that is 80% pure and for $14000/lb still using as a mixer the 57% pure uranium at $5000/lb which fuel is going to be more cost effective for the plant?

  • Algebra -

    If it's the pure content that counts, then the proportionate cost for the pure compound is:
    for 86% : 21000/0.86=$24418.60 / lb.
    for 80% : 14000/0.80=$17500.00 / lb.

    The 80% material is more effective.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

More Related Questions

Post a New Question