Post a New Question

algebra

posted by .

Plan A cost 30 per year and 2.00 per game.
Plan B cost 75er year and 0.50 per game
Write a linear equation to find the cost of option A is equal to the cost of option B.

  • algebra -

    30 + 2x = 75 + .5x, where x = # of games per year.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. algebra

    The equation C=mx+b can be used to model the monthly cost, C, of a cell phone plan where b is the flat monthly cost, m represents the cost in dollars per minute and x is the number of minutes used in the month. Choose a flat monthly …
  2. algebra 1A

    the fun guys game was rental store charges an annual fee of $5 plus $5.50 per game rented. the game bank charges an annual gee of $17 plus $2.50 per game. for how many game rentals will the cost be the same at both stores?
  3. marketing

    QUESTION #1 cost analysis with graph office copier has an initial price of $2500. A service contract costs $200 for the first year and increases $50 per year thereafter. It can be shown that the total cost of the copier after n years …
  4. Math

    Suppose that a car rental agency gave you the following choices. Option A $30 per day plus 40ยข per mile Option B flat $50 per day (a) Write equations for cost per day c for options A and B. (Use m for distance in miles.) c = $ (option …
  5. matg

    Kay is trying to decide between two job offers. The compensation package for job A includes 80% of the cost of a $300-per-month health insurance plan, 90% of the cost of a $40-per-month life insurance plan, a salary of $65,000 per …
  6. Algebra

    This is for a project for Beginning Algebra at Great Bridge Middle School 8th grade class. Here's the questions: The number of companies offering cell phone service has grown rapidly in recent years. The plans they offer vary greatly …
  7. algebra 1

    The Fun Guys game rental store charges an annual fee of $20 plus $6.50 per game rented. The Game Bank charges an annual fee of $50 plus $3.50 per game. For how many game rentals will the cost be the same at both stores?
  8. Math

    The Big Bills are a charitable organization that conducts seven online contests with different combinations of prizes and entry costs. Arrange the contests in increasing order of what the chance to win should be so as to give a zero …
  9. Management Science

    For your phone calls, you can either A) buy a prepaid monthly plan, or B) pay as you go. A cost $50 per month and calls are free up to 8hrs. Any extra min for that month will cost you $.25. B has a cost of $.15 per minute. What are …
  10. Math

    Verizon has two different cell phone plans. The cost, Y, of plan A is $11 a month Plus $.21 per minute. The cost, Y, of Plan B is $20 a month plus $.10 per minute. After how much time to the nearest minute will the cost of plan a B …

More Similar Questions

Post a New Question