Chemisty

posted by .

what instrument would you use to determine the mass of three apples

  • Chemisty -

    triple balance?

  • Chemisty -

    Yes thank you

  • Chemisty -

    Your Welcome, Love! :)
    PS: I learn this in 7th grade science regents.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Science

    The electronic balance displays the mass of an apple in kiograms(0.1). What is the mass of the apple?
  2. Economics

    If the price of apples rises from $3.50 a pound to $4.00, and my consumption of apples drops from 30lbs. of apples to 20lbs.; what would be the price elasticity of demand of apples. My figures are all wrong; how would I calculate it.
  3. math

    Bob has three sacks of apples and three more apples in his pocket. Each sack contains the same number of apples. Altogether, Bob has 33 apples. How many apples are in each sack?
  4. Chemisty

    What instrument would you use to determine the volume of orange juice
  5. math

    Bob has three sacks of apples and three more apples in his pocket. Each sack contains the same number of apples. Altogether, Bob has 33 apples. How many apples are in each sack?
  6. Math

    Bob has three sacks of apples and three more apples in his pocket. Each sack contains the same number of apples. All together, Bob has 33 apples. How many apples are in each sack?
  7. Business statistics

    For a batch of apples containing 100 apples the mean mass is 8 gm. For half number of apples selected from 100 apples the mean mass is 10 gm. Find the mean mass of other half number of apples
  8. Math

    A grade six class is having a fundraiser. The class boys have three bags of apples. Each bag has 24 apples. The total cost of the three bags of apples is $12.24. The class sells the apples for 0.75 each. How much will the class gain …
  9. English

    Posted by rfvv on Saturday, December 19, 2015 at 12:10am. 1. I didn't eat apples or pears. 2. I didn't eat apples and pears. ================ #1 mean "I didn't eat apples. I didn't eat eat pears, either." Am I right?
  10. Math

    If a grocery store, apples are sold in two different ways . you can buy individual apples for $0.75 each or you can buy 5 apples for $ 3.25. If you were buying 10 apples, which way would you purchase apples to get the better deal?

More Similar Questions