arithmetic

posted by .

find the cost of 100g rice at 95p per half
kg

  • arithmetic -

    1000 g = 1 kg

    500 g = 1/2 kg

    95 / 5 = 19 p

  • arithmetic -

    find the cost of 100grams
    of rice per 1/2 a kilogram

  • arithmetic -

    19p

  • arithmetic -

    19p

  • arithmetic -

    dunno really #lol
    i was hopin u would tell me!!!

  • arithmetic -

    19

  • arithmetic -

    1000983682928273829:7:£373)36:7/£)3:)?:£29

  • arithmetic -

    19

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. chemistry

    I have done a titration to find the vitamin c concentration in cabbage. This turned out to be 1.25x10^-4 moles per litre. However, I am required to find the concentration in mg/100g. Can I convert moles per litre to mg/100g or is there …
  2. Math

    Find the cost of 100g of rice at 95p per Kilogram.
  3. Economics

    In a place rice growers burn their field to stabilize their fields the field burning causes pollution, the alternative sanitizing method costs $150 per acre. Consider a country where rice farmers are willing to pay $500 per acre for …
  4. arithmetic

    a recipe for rice pudding uses 1/2 cup of rice and serves 6 people. write the cups of rice per person as a unit rate . how many cups of rice do you need to serve 75 people?
  5. Microecomics

    Assume that American rise sells for $100 per bushel, Japanese rice sells for 16,000 yen per bushel, and the nominal exchange rate is 80 yen per dollar. Explain how you could make a profit from this situation. What would be your profit …
  6. Econ

    Assume that American rise sells for $100 per bushel, Japanese rice sells for 16,000 yen per bushel, and the nominal exchange rate is 80 yen per dollar. A.Explain how you could make a profit from this situation. What would be your profit …
  7. macroeconomics

    assume that American rice sells for 100.00 per bushel, japanese rice sells for 16,000 yen per bushel, and the exchange rate is 80 yen per 1 dollar. what would be your profit per bushel of rice, and how you can make a profit in this …
  8. Math

    A dealer bought 5 quintals of rice for Rs.19 per kg paid Rs.500 on transportation.if he had sold the rice at the rate of Rs.20.50 per kg,find his profit?
  9. math

    A 4-pound box of rice, which is a mixture of white rice and wild rice, sells for $1.80 per pound. White rice sells for $0.75 per pound. Wild rice sells for $2.25 per pound. How many pounds of white rice are in the mixture?
  10. math

    After 20% increase in cost per kg of rice, a family can now buy 4kg less rice in rs240.what was the original price per kg of rice?

More Similar Questions