math

posted by .

Find out how many calls must be made to make Plan A the better deal.
• Plan A: $45 a month for unlimited calling Plan B $15 a month .10 per min.
I need to write a cost equation for plan A and for plan B then I need to solve.

  • math -

    Plan A: cost = 45
    Plan B: cost = .10x + 15, where x is the number of minutes

    You want to know when
    .10x + 15 > 45
    x + 150 > 450
    x > 300

    check:
    for 299 minutes:
    PlanA = 45
    PlanB = 29.90 + 15 = 44.90
    ...... Plan B is still better

    for 301 minutes:
    Plan a = 45
    PlanB = 30.10 + 15 = 45.10
    .... Plan A is better for x > 300

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    You need to choose between two phone plans for local calls. Plan A charges $25 per month for unlimited calls. Plan B charges a monthly fee of $13 with a charge of 6 cents per local call. How many local phone calls in a month make Plan …
  2. Math

    i reposted this cause i really need help: greg is considering 2 different plans for music downloads. how many tracks purchased would make plan A the better option?
  3. math

    cellular phone companies. 1. with this plan each person is charged $19.95 per month and $0.31 per minute 2. with this plan each person is charged $40.95 per month and $0.16 per min 3. with this plan each person is charged $80.95 per …
  4. Geometry

    Horizon has a cell phone plan for $28.00 per month plus $.30 per minute with unlimited anytime network minutes and a free flip phone for new customers. How do I put this in an equation. Sprint has a plan for $30.00 per month plus $.029 …
  5. math

    Verizon has a cell phone plan for $28.00 per month plus $.30 per minute with unlimited anytime network minutes and a free flip phone for new customers. How do I put this in an equation. Sprint has a plan for $30.00 per month plus $.029 …
  6. Math ASAP

    Verizon has a cell phone plan for $28.00 per month plus $.30 per minute with unlimited anytime network minutes and a free flip phone for new customers. How do I put this in an equation. Sprint has a plan for $30.00 per month plus $.029 …
  7. Math

    I have the same problem as Marita. Can someone tell us what equation to use. Horizon has a cell phone plan for $28.00 per month plus $.30 per minute with unlimited anytime network minutes and a free flip phone for new customers. How …
  8. Math

    A phone company had two plans for business. Plan A charged $12.00 a day for unlimited long-distance calls. Plan B charged 8 cents a minute for long-distance calls. A business made 125 minutes of long-distance calls per day for 5 days. …
  9. Management Science

    For your phone calls, you can either A) buy a prepaid monthly plan, or B) pay as you go. A cost $50 per month and calls are free up to 8hrs. Any extra min for that month will cost you $.25. B has a cost of $.15 per minute. What are …
  10. Math

    Suppose your cell phone company offers two plans. The pay-per-call plan charges 14 dollars per month plus 6 cents per minute. The unlimited-calling plan charges a flat rate of 22 dollars per month. How many minutes per month must you …

More Similar Questions