math

posted by .

how to write the rate as a unit rate?

  • math -

    If you post a problem, we can show you how to write the rate.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math/unit rate

    please help me find the definition for unit rate. It depends upon what kind of unit. Go to www.google.com and type in unit rate. There is one source there for hotel unit rates, another for unit rates for the medical field, etc. You …
  2. math rate

    15 chapters in 5 days - I already know the unit rate is 3 - I have to give the rate and unit rate. I don't know how to figure out the rate. Can someone please help me?
  3. Math

    How do I expres a rate as a unit rate Usually it is rate/unit said as "rate per unit." Examples are "miles per gallon" and "price per pound." I hope this helps. Thanks for asking.
  4. math (unit rate)

    please explain how to write the unit rate as a fraction example: 25 feet per second
  5. math (unit rate)

    explain how to write 20 miles over 4 hours as a unit rate
  6. Math

    How can you write a unit rate if at least one term is a fraction?
  7. Math

    Antoine paid $7.47 for 3 pounds of grapes. Write the cost of the grapes as a unit rate. Carla's family drove 420 miles in 8 hours. Write their average speed as a unit rate. Please help me!
  8. math

    How can u write a unit rate if a least one term is a fraction?
  9. math

    my homework saids express each phrase as a rate and and unit rate round to the nearest hundredth. 120 miles on 4 gallons of gas the ratio is 30 to 1 I have to write it in a rate and unit rate to the nearest hundredth.
  10. Math

    Write each rate as a unit rate. 4 championships in 16 years I don't understand how you would write the above as a unit rate. Please explain.

More Similar Questions