finance

posted by .

a company's current sales are $400,000 at a volume of 10,000 units. Fixed costs are $120,000 and variable costs are $30 per unit. What is the company's breakeven sales volume in units?

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Accounts

    A manufacturing Company produces 2 products – A and B. The following information is presented for both products: A B Selling Price per unit $18 $12 Variable Cost per unit $14 $6 Total Fixed Costs are $468,000. Compute: The contribution …
  2. Marketing

    Explain why fixed and variable costs per unit decline as sales volume increases. Suppose a company had a variable cost/unit of $20 at a cumulative volume of 20,000 units. What would be their approximate variable cost per unit when …
  3. accounting

    "Harris Company manufactures and sells a single product. A partically completed schedule of the company's total and per unit cost over the relevant range of 30,000 to 50,000 per units produced and sold are: United produced and Sold: …
  4. Finance

    Allison Radios manufactures a complete line of radio and communication equipment for law enforcement agencies. The average selling price of its finished product is $180 per unit. The variable cost for these same units is $126. Allison …
  5. Finance

    What is the projects initial outlay? Should the project be accepted why or why not?
  6. Accounting

    For the current year ending March 31, Ewok Company expects fixed costs of $740,000, a unit variable cost of $55, and a unit selling price of $80. a. Compute the anticipated break-even sales (units). units b. Compute the sales (units) …
  7. Accounting

    If fixed costs are $300,000, the unit selling price is $31, and the unit variable costs are $22, what is the break-even sales (units) if fixed costs are reduced by $30,000?
  8. Accounting

    If fixed costs are $240,000, the unit selling price is $32, and the unit variable costs are $20, what are the old and new break-even sales (units) if the unit selling price increases by $4?
  9. Accounting

    Mushroom Company, a retail company, has two departments, "G" and "S". The company's most recent monthly contribution format income statement is presented below. ...................................Total..................................G...............................S …
  10. business econ

    What is the break even in units? Bottle, Label and Production (direct material and labor) = $9.12 per 12 oz. can Advertising & promotion (fixed) = $218,000 Company Overhead (fixed) = $354,000 Formula I'm using: Breakeven in units (BEU)=

More Similar Questions