economics

posted by .

The average 15- year- old purchases 12 CDs and 15 cheese pizzas in a typical year. If cheese pizzas are inferior goods, would the average 15- year- old be indifferent between receiving a $ 30 gift certificate at a local music store and $ 30 in cash? Explain.

  • economics -

    Cash

  • economics -

    no

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. microeconomics

    John purchases 12 CDs and 15 cheese pizzas in a typical year. If cheese pizzas are inferior goods, would Mike be indifferent between receiving a $30 gift certificate at a local music store and $30 in cash?
  2. Health/ Basic Clinical Procedures

    please check mey answer thanks which of the following patient's need special attention by the medical assisnt while measuring height A 19 year old B 77 year old C 15 year old D 25 year old I think it is C because they are young,however …
  3. Child care

    An encyclopedia on CD-ROM would be most appropriate for a typical A two-year-old-child B three-year-old-child C four-year-old-child D eight-year-old-child
  4. algebra

    if you buy 10 pizzas and cheese pizzas cost $11, write equation giving the cost "C" in dollars as a function of the number "P" of cheese pizzas you buy
  5. computers in day care

    an encyclopedia on cd-rom would be most appropriste for a typical tow year old, three year old, four year old, eight year old
  6. math

    Paul's Pizzeria sells 45 cheese pizzas and 20 pepperoni pizzas each week. What is the ratio of cheese pizzas to pepperoni pizzas sold each week by Paul's Pizzeria?
  7. math question please

    how do i solve this? I am asking because i have never done a problem like this or that i can remeber of, You are making your own pizza.You have 3 types of sauces,3 types of cheese,and 2 different toppings,If you choose only one of
  8. Algebra

    A pizza chef made and sold a total of 100 pizzas that were either cheese or pepperoni. The cheese pizza's were $9 each and the pepperoni pizzas sold for $11 each. If the total receipts were $1026, how many pepperoni pizzas did he sell?
  9. Math

    For a game, a school bought 100 pizzas. Some were pepperoni and some were cheese. There are 4 times as many pepperoni pizzas as cheese pizzas. How many cheese pizzas did the school buy?
  10. Math

    A team mom ordered 100 pizzas for $1255. Cheese pizzas cost $11.50 each and pepperoni pizzas cost $13.00 each. Identify and define your variables. Write a sistem of equations.

More Similar Questions