Math

posted by .

Which rate gives the best price for scrapbook paper?
a) 10 sheets = $1.89;
b) 6 sheets = $0.99;
c) 5 sheets = $0.79;
d) 3 sheets = $0.59

  • Math -

    Divide the price by the number of sheets to find the price per sheet.

    1.89 / 10 = 0.189

    0.99 / 6 = 0.165

  • Math -

    thank you

  • Math -

    You're welcome.

  • Math -

    Add Question

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. 7th grade

    unit price 100 sheets for $0.99 500 sheets for $4.29 Which is a better buy?
  2. Math

    Ali and Tim have 12 sheets of paper that are each 9 inches by 12 inches. They want to use all 12 sheets to make a sign for a basketball game. They plan to put a strip of cardboard around the outside edge of the sign. How should they …
  3. statistics

    An average office worker uses 10000 sheets of paper each year. Assume that the population standard deviation is 3000 sheets per year. Is it unusual for the office worker to use over 15000 sheets each year?
  4. math

    Marissa plans to use 50 sheets of paper for a scrapbook. how much thicker will the scrapbook be if she uses heavyweight instead or lightweight paper?
  5. math

    Eddie buys 100 sheets of heavyweight paper to make a notebook. He places 1/4 of the sheets in a section for English and 1/3 of the reamining sheets in a section for math. Which section is thicker if the 100 sheets of heavyweight paper …
  6. math

    still stuck on this one please help Marissa plans to use 50 sheet of aper for a scrapbook. How much thicker will the scrapbook be if she uses heavyweight (which is 2/5 in for 100 sheets) instead of lightweight paper (which is 3/10 …
  7. math

    Ali and Tim have 12 sheets of paper that are each 9 inches by 12 inches. They want to use all 12 sheets to make a sign for a basketball game. They plan to put a strip of cardboard around the outside edge of the sign. How should they …
  8. math

    A printer holds 500 sheets of paper. After printing it held 210 sheets. Which equation can be used to find how many sheets were printed?
  9. math test review

    5. A teacher prepares 12 sheets of colored paper for each of sheets her 25 pupils. If 5 pupils are absent, how many sheets of colored paper can each pupil now have?
  10. Math

    Eric bought a package of loose leaf paper that contained 500 sheets. In the first week, he used 1/5 of the paper. During the next two weeks, Eric used 2/5 of the remaining paper. How many sheets of paper did Eric have available at …

More Similar Questions