Math- Pre calculus

posted by .

A community bird-watching society makes and sells simple bird feeders to raise money for its conservation activities. The materials for each feeder cost $5, and the society sells an average of 20 per week at a price of $9 each. The society has been considering raising the price, so it conducts a survey and finds that for every dollar increase, it loses 2 sales per week.

(a) Find a function that models weekly profit in terms of price per feeder. (Let x be the price per feeder and P(x) be the profit.)

  • Math- Pre calculus -

    Let the number of $1 increases be n

    selling price now : 9
    number sold now: 20

    after increase....
    selling price = 9+n
    number sold = 20-2n

    P(n) = (9+n)(20-2n) - 5(20-2n)

    ( change my variable to x )

  • Math- Pre calculus -

    idfk

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math

    The materials for each feeder cost $6, and they sell an average of 20 per week at a price of $10 each. They conduct a survey and find that for every dollar increase they lose 2 sales per week. Find a function that models weekly profit …
  2. math

    Terry makes and sells necklaces. He has observed over time that when the price is $12 each, he sells an average of 20 per day. If he increases the price, then his average sales fall by 2 per day for each dollar increase. The materials …
  3. 7th grade math

    Q:Sabrina is making two bird feeders in the shape of right rectangular prisms. The smaller feeder has dimensions that are 1/4 of the dimensions of the larger feeder. Using the formula V=lwh, how do their volumes compare?
  4. Math

    If a 5-pound sack of bird seed is divided equally for 3 different bird feeders, how much bird seeds will there be for each bird feeder?
  5. Math

    1. Kyle had 5/7 lb. of birdseed. Each bird feeder holds 1/5 lb. of seed. Can kyle fill 5 bird feeders?
  6. math

    Ashleys class bought 3 bags of bird sees and a bird feeder for their class garden area. The bird feeder cost $27. Write an expression that can be used to find the total cost.
  7. Math

    Five pounds of birdseed is used to fill 4 identical bird feeders. A. What fraction of the birdseed will be needed to fill each feeder B. How many pounds of borked seed are used to fill each feeder?
  8. math

    Kyle had 5/7 lb of birdseed. Each bird feeder holds 1/5 lb of seed. Can Kyle fill 11 bird feeders?
  9. Math

    1. Mailey mother brought her a pet hamster. She is keeping Montey, the hamster, in a box with a length of 8.3 in.,a width of 6in.,and a height of 5,25in. Mailey plans on covering Montey's box with contact paper. How many square inches …
  10. math

    Sondra has a conical bird feeder with a circular top. The volume of the bird feeder is 153.86 cubic inches. The height of the feeder is 12 inches. What is radius of the top?

More Similar Questions