Algebra

posted by .

At a price of $10 the local pizza sells 800 pizzas. At a price of $8 the pizza place sells 1000 pizzas. When the quantity equals 100 pizzas, total costs equaled $1300. When quantity equaled 200 pizzas, total costs equaled $ 2200. When quantity equaled 300 total costs equal $3300.
Q.
1.Develop a total revenue function
2.Develop a total cost function
3.Determine the quantity that maximises profit
4.Determine the price that maximises profit
5.Determine breakeven points

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Pre-Calc

    A pizzeria sells a rectangular 18 X 24 inch pizza for the same price that it sells its large 24" diameter pizza. If both pizzas have the same thickness, which option gives the most pizza for the money. Gosh I'm really rusty on my geometry. …
  2. math 050

    There are 3 pizzas, cut into 10 peices each. The total cost of the pizzas was $25, and dorm A contributed $10 towards the pizza. How many peices of pizza should dorm A receive?
  3. algebra

    You have been put in charge of making pizza for the fundraiser. You are told to make the larger pizzas with a radius 3 less than twice the radius of the smaller pizzas. The difference in the area of the pizzas is to 24 pi. Find the …
  4. MATH

    As an entrepreneur, there are going to be many decisions that you need to make, such as the price to charge your customers for your goods and services. You have just graduated from college and recently opened a specialty pizza restaurant. …
  5. math

    As an entrepreneur, there are going to be many decisions that you need to make, such as the price to charge your customers for your goods and services. You have just graduated from college and recently opened a specialty pizza restaurant. …
  6. math

    The pizza restuarant has a special off today: 3 pizzas for $25. The soccer team is ordering pizza, if each player eats 1/4 pizza, how many players will 3 pizzas serve?
  7. math question please

    how do i solve this? I am asking because i have never done a problem like this or that i can remeber of, You are making your own pizza.You have 3 types of sauces,3 types of cheese,and 2 different toppings,If you choose only one of
  8. Algebra

    A pizza chef made and sold a total of 100 pizzas that were either cheese or pepperoni. The cheese pizza's were $9 each and the pepperoni pizzas sold for $11 each. If the total receipts were $1026, how many pepperoni pizzas did he sell?
  9. P6 maths

    Mrs Wong baked some pizzas for her students. The boy received twice as many pizzas as the girls. There were as many girls as boys in the class. Each girl ate 4/9 of a pizza and they finished all pizzas that were given to them. Each …
  10. Math

    Kelly spends 5 hours making pizzas. Each pizza takes her 1/4 hour to make. When she is finished, all of the pizzas are shared equally among 6 families. How many pizzas does each family receive?

More Similar Questions