Algebra word problem/Splitting the Cost

posted by .

The cost of renting a bus to go snowboarding was split evenly by the 20 students planning to go. The day before the trip, 10 more students decided to go. Dividing the cost evenly among all 30 students brought the average cost down by $9.00 per person. What was the total cost of renting the bus?

  • Algebra word problem/Splitting the Cost -

    30 * 9 = ?

  • Algebra word problem/Splitting the Cost -

    There has to be an initial step because first there was 20 students

  • Algebra word problem/Splitting the Cost -

    Oops! Sorry -- I didn't read the word "by."

    Please repost your question so a real math tutor can respond.

  • Algebra word problem/Splitting the Cost -

    So what is the first step in figuring it out????

  • Algebra word problem/Splitting the Cost -

    The first step in solving a word problem is always to organize the information you have, and put it into equations to solve.

    Let c be the cost per student originally.

    The cost of the bus has not changed, so the cost/student * the number of students has not changed:

    20c = 30(c-9)

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math

    the total cost for a school bus rental is 350$/day. Each bus holds 60 students. Find the cost (c) of renting the school bus as a function of the number of students going on a trip (n). My answer: I have come up with relating the 350$ …
  2. Algebra Splitting the Cost

    The cost of renting a bus to go snowboarding was split evenly by the 20 students planning to go. The day before the trip, 10 more students decided to go. Dividing the cost evenly among all 30 students brought the average cost down …
  3. Word Problem Help Please

    The cost of renting a bus to go snowboarding was split evenly by the 20 students planning to go. The day before the trip, 10 more students decided to go. Dividing the cost evenly among all 30 students brought the average cost down …
  4. Algebra POW HELP!!!!!

    The cost of renting a bus to go snowboarding was split evenly by the 20 students planning to go. The day before the trip, 10 more students decided to go. Dividing the cost evenly among all 30 students brought the average cost down …
  5. math

    a field trip will cost 7 dollars per student. write an expression to find the cost of the field trip for s students. what is the total cost if 26 students go on the trip?
  6. algebra 2

    A drama club is planning a bus trip to new york city to see a broadway play. the cost per person for the bus renatl varies inversely as the number of people going on the trip. It will cost $30 per person if 44 people go on the trip. …
  7. Algebra

    A number of students are planning an end semester party that is projected to cost $224.00. when six students decided to join in at the last minute, this reudced the contribution by $4.80 for each participanting student. how many students …
  8. maths

    A group of students decide to attend a concert. The cost of renting a bus to take them to the concert is $450, which is to be shared equally among the students. The concert promoters offer discounts to groups arriving by bus. Tickets …
  9. maths

    A group of students decide to attend a concert. The cost of renting a bus to take them to the concert is $450, which is to be shared equally among the students. The concert promoters offer discounts to groups arriving by bus. Tickets …
  10. Math

    Diegos class planning a field tripfor 25 students.They will go to aquarioum and then to science museum. Each ticket for science cost $2 more than each ticket to aquarium. Lunch for each student is $5 additional. Write and expression …

More Similar Questions