science chemistry

posted by .

N2 (g) + 3H2 (g) -> 2NH3 (g)

assume 4 molecules of nitrogen and 9 molecules of hydrogen are present.

after complete reaction, how many molecules of ammonia are produced.

do i go from N to NH3 or H to NH3?

  • science chemistry -

    ammonia: 6 produced
    H2: 0 remain since the 3H2 where combined
    Moles of N2 remain: 1 since 4-3=1

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. CHEM

    How many molecules of ammonia are produced from: 2.58x10^-4g of Hydrogen?
  2. Chemistry

    Given the chemical reaction: N2+3H2--->2NH3 If 20 molecules of nitrogen react with 30 molecules of hydrogen to from ammonia, what is the total number of molecules present after the reaction goes to completion?
  3. chemistry

    Nitrogen (N2) and hydrogen (H2) react to form ammonia (NH3). Consider a mixture of six nitrogen molecules and six hydrogen molecules in a closed container. Assuming the reaction goes to completion, what will the final product mixture …
  4. chemistry

    Nitrogen (N2) and hydrogen (H2) react to form ammonia (NH3). Consider a mixture of six nitrogen molecules and six hydrogen molecules in a closed container. Assuming the reaction goes to completion, what will the final product mixture …
  5. Chemistry

    Hydrogen gas, , reacts with nitrogen gas, , to form ammonia gas, , according to the equation 3H2+N2-2NH3 How many grams of are needed to produce 13.75g of NH3 ?
  6. Chemistry

    Hydrogen gas,H2 , reacts with nitrogen gas,N2 , to form ammonia gas,NH3 , according to the equation 3H2+N2-2NH3 How many grams ofNH3 can be produced from 2.90mol ofN2 ?
  7. chemistry 101

    calculate the molecules of oxygen required to react with 28.4g of sulfur in the following reaction?
  8. Chemistry

    Nitrogen and hydrogen combine at high temperature, in the presence of a catalyst, to produce ammonia. N2(g)+3H2(g)-->2NH3(g) Assume 4 molecules of nitrogen and 9 molecules of hydrogen are present. After complete reaction, how many …
  9. math

    estimate each unit rate.1) 295 words in 6 minutes.find each unit price.then tell which has the lower unit rate. 2) $3.99 for 25fl.oz of detergent or $6.99 for 90 fl.oz of detergent.3) $d/12 hr= $96/8 hr 4. One molecule of nitrogen …
  10. . 8th grade math

    . Mkay ! So, one molecule of nitrogen reacting w/3 molecules of hydrogen makes 2 of ammonia. How many molecules of nitrogen must react w/42 molecules of hydrogen to make 28,of ammonia?

More Similar Questions