Algebra 2 (Linear Programming)

posted by .

Part A requires 4 hours per unit on a lathe and 3 hours per unit on a milling machine. Part B requires 2 hours per unit on a lathe and 5 hours per unit on a milling machine. 52 hours are available on the lathe and 60 hours are available on the milling machine. If the profit per unit on Part A is $2 and on part B is $4, how many units of each part should be made maximize profit?

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Accounting

    Cambridge Manufacturing Company, Inc. has 200 labor-hours available. There is no limit on machine hours. Cambridge can sell all of Product B that it wants, but it can only sell 30 units and 20 units of Products A and C, respectively. …
  2. Math

    The table below shows the number of hours required in each of two departments to make one unit of various products A, B and C. For example, product B requires 1 hour of time in department I and 3 hours in department II. HOURS REQUIRED …
  3. MATH- please help!

    The table below shows the number of hours required in each of two departments to make one unit of various products A, B and C. For example, product B requires 1 hour of time in department I and 3 hours in department II. HOURS REQUIRED …
  4. math

    The table below shows the number of hours required in each of two departments to make one unit of various products A, B and C. For example, product B requires 1 hour of time in department I and 3 hours in department II. HOURS REQUIRED …
  5. math

    a manufacturer markets 2 products. each unit of Product A requires 3 hours in the moulding department, 4 hours in the Paint Shop, 1 Hour in Finishing. Each unit of B requires 3 hours in moulding, 2 hours Painting, and 2 hours finishing. …
  6. Math

    A factory manufactures two products, each requiring the use of three machines. The first machine can be used at most 70 hours; the second machine at most 40 hours; and the third machine at most 90 hours. The first product requires …
  7. accounting

    ABC's Product information Current Product Expansion Product (estimate) Selling Price $14.50 $ Units produced and expected to be sold 80,000 5,000 Machine Hours 40,000 5,000 Direct Materials $1.30 per unit $5.60 per unit Direct labor …
  8. Math

    Manufacturing A factory manufactures two products, each requiring the use of three machines. The first machine can be used at most hours; the second machine at most hours; and the third machine at most hours. The first product requires …
  9. Math

    Manufacturing A factory manufactures two products, each requiring the use of three machines. The first machine can be used at most 70 hours; the second machine at most 40 hours; and the third machine at most 90 hours. The first product …
  10. MATH

    1. A factory manufactures two products, each requiring the use of three machines. The first machine can be used at most 60 hours; the second machine at most 30 hours; and the third machine at most 80 hours. The first product requires …

More Similar Questions