math 101

posted by .

Write and answer the hidden question. Then solve.

1. Gloria talked on her cell phone for 320 minutes the first
month, 243 minutes the second month, and 489 minutes the third month. Her payment package does not allow her to pay per minute; she can only buy groups of
minutes. If she has to pay $25 for every 200 minutes, how much did she pay
for the first 3 months?

2. Each can of paint will cover 450 tiles. Augustin is painting
300 tiles in his bathroom, 675 in his kitchen, and 100 in his hallway. How many cans of paint does he need to buy?

HELP ME!!!!!!!

  • math 101 -

    320 = $50
    243 = $50
    489 = $150

    Add the number of tiles.

    Divide the sum by 450.

    Remember he can't buy part of a can of paint.

  • math 101 -

    WHAT ARE THE HIDDEN QUESTIONS??????

    SEE DIRECTIONS!!!

  • math 101 -

    My guess is that the hidden questions are those that require you to find a sum before you complete the rest of the problem.

    If you're still not sure, please ask your teacher.

  • math 101 -

    ok thank you

  • math 101 -

    You're welcome.

  • math 101 -

    i am sorry but what is 1075/450?

  • math 101 -

    http://www.google.com/#pq=math+solution&hl=en&sugexp=bvec&cp=8&gs_id=6&xhr=t&q=1075/450&pf=p&sclient=psy-ab&source=hp&pbx=1&oq=1075/450&aq=f&aqi=&aql=&

  • math 101 -

    Fu

  • math 101 -

    poop is my greatest subject!

  • math 101 -

    Each can of paint will cover 450 tiles. Augustin is painting 300 tiles in his bathroom, 675 in his kitchen, and 100 in his hallway. How many cans of paint does he need to buy?

  • math 101 -

    3.8888888889

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Gr10 Math

    Charlene is looking into cell phone plans. Cell plus gives unlimited minutes for $50/month.A1 Cell offers a $40 monthly fee, plus 5¢/min for any time over 300min oer month. a)Define two variables and write a linear equation to …
  2. math

    Gloria talked on her cell phone for 320 minutes the first month, 243 minutes the second month and 489 minutes the third month.Her payment package does not allow her to pay per minute;she can only buy packages.If she has to pay $25 …
  3. math

    $24.99 per month for cell phone company package offer. includes 200 minutes of statewide calling. Minutes over 200 are charged a rate of $0.28 per minute. The total charge for using a cell phone for 288 minutes in one month?
  4. Algerbra

    George pays a flat amount for the first 200 minutes plus so much for each additional minute on his cellular phone each month. Last month it cost him $33.78 for 244 minutes of use. The previous month it cost $38.94 for 287 minutes of …
  5. math

    charlie used his cell phone for a total of 1216 minutes in one month. if he talked the same number of minutes each day, what is the best estimate for his daliy minute usage?
  6. math

    Gloria talked on her cell phone for 320 minutes the first month, 243 minutes the second month, and 489 minutes the third month. Her payment package does not allow her to pay per minute; she can only buy groups of minutes. If she has …
  7. Algebra ASAP

    I a working wth a cell phone performance task project. I have to determine which three cell phones are the best for a first time user and develop an equation for each of them. Wal-Mart has a plan for $30.00 a month with .29 per minute. …
  8. Math

    One phone company charges $12 per month plus $.05 per minute after the first 500 minutes. A second phone company charges $10 per month plus $.04 per minute after the first 300 minutes. How many minutes would a subscriber have to use …
  9. FINAN & QUANTITATIVE LITERACY

    Your current cell phone company charges $30 per month for unlimited minutes. Another company charges $20 per month for the first 500 minutes plus 5ยข a minute for any additional minutes. Should you keep your current service or switch …
  10. math

    By your cell phone contract, you pay a monthly fee plus some money for each minute you use the phone during the month. In one month, you spent 200 minutes on the phone, and paid $22.45. In another month, you spent 350 minutes on the …

More Similar Questions