3rd math

posted by .

Bethany has 40 apples. Write a subtraction story about the apples that would require regrouping. Then write the answer in a complete sentence.

  • 3rd math -

    40 - 27

    Bethany had 40 apples. She brought them to class and gave one to each of her 27 classmates. How many does she have left?

  • 3rd math -

    328 with base -ten blocks are

  • 3rd math -

    the anwer is 456789876545678987654

  • 3rd math -

    bethy has fortythree apples anna takes five and peels them then satonio thakes four and eats them how many not skinned aples does she have left? bethy has ? Anser: you take away 4 and 5 from 43 and you get 34

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    Apples sell for $1.29 a pound, and there is an average of 3 apples per pound. About how many apples would you expect to get for $5.00?
  2. 3rd grader math homework

    please help with the below question writing in math Bethany has 40 apples. Write a subtraction story about the apples that would require regrouping. Then write the answer in a complete sentence. Thanks!
  3. subtracting two digit numbers

    bathany has 40 apples write a subtraction story about apples that would require regrouping
  4. math

    Bethany has 43 apples. Write a subtraction story about the apples that would required regrouping.
  5. math

    writing in math Bethany has 40 apples. Write a subtraction story about the apples that would require regrouping. then write the answer in a complete sentence.
  6. math

    Bethany has 40 apples. Write a subtraction story about the apples that would require regrouping. Then write the answer in a complete sentence.
  7. Math

    Bethany has 43 apples. Write a subtraction story about the apples that would require regroping. Then write the answer in a complete sentence.
  8. ALGEBRA WRITE EQUATION

    FOOD: each variety of apples cost $1.20/lb at a grocery store. you buy 4lbs of cortland apples and some gala apples for eating. the total cost is $7.20. how many lbs of gala apples did you buy?
  9. Math

    Bethany has 43 apples. Write a subtraction story about the apples That would require regrouping. Then write the answer in a complete sentence.
  10. 1st grade math

    Draw a quick picture for 26+8. Show how to make a ten to model the number of apples a different way. Write a new number sentence I did 26 + 8 apples .. I drew 8 apples = 34 then I put 7+ 3 = 10 ?

More Similar Questions