Math

posted by .

Mrs. Hansen has 84 yards of material available to make school uniforms. Each uniform requires 3 / 4 yard of material. How many uniforms can be made?

  • Math -

    84 / (3/4)

    84 * (4/3) = 112 uniforms

  • Math -

    IDK

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Enligh

    I am writing an argument paper on school uniforms and I had prepare an outline. Let me know what needs work. Thanks! I. School uniforms should be required in all public schools because not only do they cut down on the teasing and bullying …
  2. math

    How do i show work for this math question. A puppet requires 3/4 yard of material. How many puppets can be made from 9 yards of material?
  3. Math

    Mrs. Bryant bought 6 and 3/5 yards of silk material. She used 2 and 4/5 yards of the material to make a blouse for her daughter Mikayla. How many yards does she have left?
  4. Math

    Q) Hasan buys two kinds of cloth materials for school uniforms, shirt material costs him Rs 50 per metre and trouser materia l costs him Rs 90 per meter. For every 2 meters of the trouser material he buys 3 meters of shirt material. …
  5. math

    For a school Halloween party, Brad and Eric had a total of 20 yards of material to make costumes. Brad uses three times more material to make his costume than Eric used and 2 yards of material were left over. How many yards did Brad …
  6. Algebra

    A person has 29 1/2 yards of material available to make doll outfits. Each outfit requires 3/4 yard of material. a: How many outfits can be made?
  7. Algebra: help

    A person has 29 1/2 yards of material available to make doll outfits. Each outfit requires 3/4 yard of material. a: How many outfits can be made?
  8. Math

    How many complete sets of aprons could you make out of 5 1/2 bolts of material and 1 bolt is equal to 15 yards?
  9. Math

    The drama teacher is making costumes for the school play. Each costume requires 1 and 2/3 yards of material and 3/4 of a yard of ribbon. The material costs $2.99 per yard and the ribbon costs 59 cents per yard. What is the approximate …
  10. Math

    Mrs.Jacobs bought one third of one yard of material at $6.96 per yard, and 3 yards of material at $8.24 per yard. How much did she spend for all of the material?

More Similar Questions