math

posted by .

write an inequality for the p (in dollars)described. Price start at $12.99

  • math -

    P > 12.98

  • math -

    1.)P -< $10.00
    2.)P=$12.98 -< $10.00

  • math -

    P equals 12.99

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    Suppose you want to cover the backyard with decorative rock and plant some trees as the first phase of the project. You need 30 tons of rock to cover the area. If each ton cost $60 and each tree is $84, what is the maximum number of …
  2. math

    A new software company wants to start selling DVDs with their product. The manager notices that when the price for a DVD is 20 dollars, the company sells 139 units per week. When the price is 34 dollars, the number of DVDs sold decreases …
  3. math

    A new software company wants to start selling DVDs with their product. The manager notices that when the price for a DVD is 20 dollars, the company sells 139 units per week. When the price is 34 dollars, the number of DVDs sold decreases …
  4. math

    A new software company wants to start selling DVDs with their product. The manager notices that when the price for a DVD is 20 dollars, the company sells 139 units per week. When the price is 34 dollars, the number of DVDs sold decreases …
  5. calculus

    (1 pt) A new software company wants to start selling DVDs with their product. The manager notices that when the price for a DVD is 15 dollars, the company sells 132 units per week. When the price is 27 dollars, the number of DVDs sold …
  6. Math

    A store selling art supplies finds that they can sell x sketch pads each week at a price of p dollars each, according to the formula x = 2100 - 300p. What price should they charge if they want to sell at least 600 pads each week?
  7. Algebra 1

    The manager of a band recommends that the band sell its CDs for $8.75. The band decides to sell the CD for p dollars. A) Write an absolute value expression that tells how far the bands price is from the recommended price. B) The band …
  8. math

    certain superstores will often price match or even beat a competitor's price by 10%.the function g(x)=0.90x represents the sale price of a piece of merchandise at such a superstore.the function f(x)=0.13x represents the HST owed on …
  9. math

    With 300 dollars one will have to buy total 30 items. If price of a exercise book is 30 dollars, price of pen is 24 dollars and price of a pencil is 6 dollars, and if that person is bound to buy at least one of each item, how many …
  10. algebra

    I need to write an inequality with the following information;I have a summer business selling book markers. They cost .75 to make and I'm selling them at $4.00 each. Write an inequality with variables showing earnings with the sale …

More Similar Questions