Algebra

posted by .

Rayann bought 4 roses and 3 daisies for $21.53. Jason bought 3 roses and 2 daisies and paid $15.45. What would it cost for one rose and one daisy?

a $2.79
b $2.84
C $3.29
d $5.28
e $6.08

  • Algebra -

    4r + 3d = 21.53
    3r + 2d = 15.45

    subtract them

    r + d = 6.08

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    For a wedding, Shereda bought several dozen roses and several dozen carnations. The roses cost $15 per dozen, and the carnations cost $8 per dozen. Shereda bought a total of 17 dozen flowers and paid a total of $192. How many roses …
  2. Calculus Bonus

    There is this bonus that I need so bad for my grade. I have tried several ways to answer this question and have tried several equations. Please Help Bouquets are priced on the basis of the numbers and types of flowers used. What is …
  3. math

    terri makes flower bouquets with exactly 3 roses and 5 daisies in each bouquet. she has 72 roses. how many daisies will she need to make the bouquets?
  4. algebra

    brad wants to buy flowers for his friend with $21. The daises are $2 each and the roses are $3 dollars each.He buys 3 more daisies then roses. how much did the roses cost?
  5. algebra

    brad wants to buy flowers for his friend with $21. The daises are $2 each and the roses are $3 dollars each.He buys 3 more daisies then roses. how much did the roses cost?
  6. math

    Tony is making flower arrangements. He is using 3 different kinds of flowers--roses, daisies, and tulips. Each arrangement will have the same number of each kind of flower. He figures that if he uses all the flowers, the greatest number …
  7. Math

    A gardener has 27 roses and 36 daisies. He plants an equal number of each type of flower in each row. What is the greatest possible number of roses in each row.
  8. METRO

    Andy paid $66.00 for 6 tulips and 18 roses. The next week, he bought 4 tulips and 7 roses for $29. What is the unit price for each kind of flower.
  9. precal

    Roses cost $5 each and geraniums cost $3 each. Michelle bought 4 more geraniums than roses and spent a total of $52. How many roses did she buy?
  10. algebra

    The number of roses Mr. Adams ordered for his store was three times as many as the number of daisies ordered he awarded a total of 56 flowers how many roses do Mr. Adams order

More Similar Questions