Post a New Question

algebra

posted by .

Tina Mixes pretzels that sell for $2 a lb with cereal that sells for $3 a lb. she wants to make an 8 lb mixture to sell for $2.50. write 2 equations to represent this info.

How many lbs of pretzels and how many lbs of cereal were used to make the 8 lb mixture?

  • algebra -

    pretzels --- p
    cereal ----- c

    p+c = 8
    2p + 3c = 2.5(8)

    re-write the first : c = 20 - p
    sub into 2nd

    2p + 3(20-p) = 20

    easy to solve

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    it costs mr kringle $10 to make 100 gaint pretzels for his bakery. if he sell his pretzels for .25 each, how much profit will he make after selling all 100 pretzels?
  2. algebra

    how many pounds of cashew nuts that sell for 2.00 a pund should be mixed with peanuts, which sell for 80 cents a pound to make a 10 pound mixture that sells for 1.28 a pound
  3. English

    1. They also sell big, soft pretzels. 2. They also sell big and soft pretzels. (Which one is grammatical?
  4. English

    Posted by rfvv on Saturday, June 1, 2013 at 12:48am. 1. They also sell big, soft pretzels. 2. They also sell big and soft pretzels. (Which one is grammatical?
  5. English

    1. They also sell big,soft pretzels. 2. They also sell big soft pretzels. 3. They also sell soft,big pretzels. 4. they also sell soft big pretzels. (Would you check the word order and commas?
  6. algebra

    To make a special mix, the owner of a fruit stand wants to combine cashews that sell for $7.00 per lb with walnuts that sell for $5.50 per lb to obtain a 35 lb hat sells for $6.50 per lb. How many pounds of each type of nut should …
  7. English

    1. He stopped smoking. (Does it mean he stopped smoking forever or he stopped smoking for the time being and he will smoke again later?
  8. algebra

    A grocer mixes almonds which sell for 1.20/kg with 180kg of Brazil nuts which sell for 1.50/kg. How many kg of almonds must he use in order to sell the mixture for 1.28/kg?
  9. pre-algebra, math

    You make and sell birdhouses. Your fixed costs for your tools and workspace are $3000. The cost of wood and other materials needed to make a birdhouse is $10. You sell each birdhouse for $50. Let x represent the number of birdhouses …
  10. Math

    A party mix is made by adding nuts that sell for ​$2.50per kg to a cereal mixture that sells for ​$11 per kg. How much of each should be added to obtain 30 kg of a mix that will sell for ​$2.10per​ kg?

More Similar Questions

Post a New Question