Math: I need help.

posted by .

Peg spends $7.50 a week for grapefruit. When grapefruit are out of season, she gets 1 fewer grapefruit than when they are in season. If the price decreases by $3 per dozen in season, how many dollars will it cost to buy a dozen grapefruit out of season?

  • Math: I need help. -

    More information needed. How many grapefruit is she getting for the $7.50?

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. 8th grade

    Find the number of Calories in a grapefruit and an orange. (1) An orange has 15 more Calories than a grapefruit. (2) Twenty oranges and ten grapefruit have 1800 Calories.
  2. Chemistry

    If the pH of grapefruit is 3 and the pH of beer is 5, how many times more acidic is the grapefruit juice than the beer?
  3. math

    Peg spends $7.50 a week for grapefruit. When grapefruit are out of season, she gets 1 fewer grapefruit than when they are in season. If the price decreases by $3 per dozen in season, how many dollars will it cost to buy a dozen grapefruit …
  4. Help with Math.

    1. I've posted this question before (once, the other post wasn't me)and I have still got no help. Peg spends $7.50 a week for grapefruit. When grapefruit are out of season, she gets 1 fewer grapefruit than when they are in season. …
  5. math

    peg spends $7.50 a week for grapefruit. When grapefruit are out of season, she gets 1 fewer grapefruit than when they are in season. If the price decreases by $3 per dozen in season, how many dollars will it cost her to buy a dozen …
  6. Math

    CRANES Season 1: Wins 38 Season 2: Wins 42 Season 3: Wins 31 Season 4: Wins 50 Season 5: Wins 31 Season 6: Wins 48 PANTHERS Season 1: Wins 36 Season 2: Wins 42 Season 3: Wins 40 Season 4: Wins 40 Season 5: Wins 42 Season 6: Wins 40 …
  7. 4th grade math

    kayla bought a bag of grapefruit. each morning for 5 days she and her father each ate one half of a grapefruit. her mother ate 3 halves total in that time. how much grapefruit did they eat altogether?
  8. Math

    4 oranges and 6 grapefruit cost $2.62. 7 oranges and 5 grapefruit sell for $2.66. What is the cost of 1 grapefruit, and 1 orange?
  9. Maths

    Last season a football club sold 8000 season tickets at £250 each. This season the season ticket price is reduced by 20% to £200. If the club sell 20% more tickets will the amount of money they receive increase, decrease or stay …
  10. tourism and hospitality

    The in-between season is referred to as the ________________. peak season high season shoulder season declining season c?

More Similar Questions