Post a New Question

math

posted by .

it costs $.20a min for ashley to call her best friend in mexico she calls her after school every day she called her friend @ 3:30 yesterday the cost was $8.60

what time did she end her call explain

  • math -

    8.60/0.2 = 43 minutes

    Add 0.43 to 3:30 to find when her call ended.

  • math -

    8.6/.2 = n of minutes

    Add the n above to 3:30.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

More Related Questions

Post a New Question