accounting

posted by .

Diamond Company produces a chair that requires 5 yds. of material per unit. The standard price of one yard of material is $7.50. During the month, 8,500 chairs were manufactured, using 43,700 yards at a cost of $7.60. Determine the (a) price variance, (b) quantity variance, and (c) cost variance.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. accounting

    Diamond Company produces a chair that requires 5 yds. of material per unit. The standard price of one yard of material is $7.50. During the month, 8,500 chairs were manufactured, using 43,700 yards at a cost of $7.60. Determine the …
  2. Accounts

    A company produces just one standard product. The company's budgeted overheads for the next financial year are £80000. Other relevant information includes: Budgeted Production: 16000 units Cost of Raw Material per unit: £4 Cost of …
  3. accounting

    The standard amount of materials required to make one unit of Product Q is 4 pounds. Tusa's static budget showed a planned production of 4,000 units. During the period the company actually produced 4,100 units of product. The actual …
  4. college accounting

    Jim’s Landscaping is in a business of maintaining and improving yards in the surrounding areas. The company bases its overhead cost budgets on the following data: Variable overhead costs: Supplies $4 per yard Machine maintenance …
  5. Cost and Management Accounting

    MPLC produces jam and jelly of different flavors. The company wants to calculate the following variances based on the information provided. Standard Actual Sales(units) $900 $1000 Sales price per unit $15 %12 Variable cost of sales …
  6. Algebra: help

    A person has 29 1/2 yards of material available to make doll outfits. Each outfit requires 3/4 yard of material. a: How many outfits can be made?
  7. Accounting

    In the table given below, reconstruct the remaining information using the available data. [ WHERE THE X's ARE] All of the raw material purchased during the period was used in production. (Indicate the effect of each variance by selecting …
  8. accounting

    What is the predetermined manufacturing overhead rate?
  9. Math

    The drama teacher is making costumes for the school play. Each costume requires 1 and 2/3 yards of material and 3/4 of a yard of ribbon. The material costs $2.99 per yard and the ribbon costs 59 cents per yard. What is the approximate …
  10. Math

    Mrs.Jacobs bought one third of one yard of material at $6.96 per yard, and 3 yards of material at $8.24 per yard. How much did she spend for all of the material?

More Similar Questions