math

posted by .

a 20-ounce bag of popcorn costs $2.80. if the unit price stays the same, how much does a 35-ounce bag of popcorn cost?

  • math -

    20/2.80 = 35/x

    Cross multiply and solve for x.

  • math -

    $2.80/20 = x/35

    Divide $2.80 by 20 and multiply by 35.

  • math -

    20/2.80=35/x
    20x=35*2.80
    20x=98
    divided by 20 on both sides
    x=4.90?

  • math -

    Right.

  • math -

    thank you.

  • math -

    You're welcome.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math

    How do you solve this: A 20-ounce bag of popcorn costs $2,80. If the unit price stays the same, how much does a 35-ounce bag of popcorn cost?
  2. 8th grade math

    A 20 ounce bag of popcorn costs $2.80 at the movie theater, if the unit price remains the same, how much would a 35 ounce bag cost ?
  3. math

    Ryan has nine 14-ounce bag of popcorn to replace and sell at the school fair. A small bag holds 3 ounces. How many small bags can he make?
  4. math

    a grocery store sells a 7 ounce bag of rasins for $1.10 and a 9 ounce bag of rasins for $1.46. Which size bag have the lowest price per ounce.
  5. Math

    Cheryl, Rita, and four of their friends go yo a movie and share 48 ounce bag of popcorn equally and three 48 inch licorice laces equally. Write a ratio comparing the numbers of ounces popcorn to the number of friends. Then, write a …
  6. math

    A grocery store sells snacks by weight. A six ounce bag of mixed nuts costs $3.60. Predict the cost of a ounce bag
  7. math

    A store sells snacks by weight. A six ounce bag of mixed nuts costs $3.60. Will a two ounce bag of nuts cost more than or less than $1.25?
  8. Algebra

    At the movie theater, you decide to buy some buttered popcorn and a cold soda. You notice that the popcorn costs $2.00 plus half its price and soda costs $1.00 plus half its price. If you buy one bag of popcorn and one soda, what will …
  9. Math

    1. The Suarez family paid $15.75 for 3 movie tickets. How much would they have paid for 12 tickets?
  10. Math

    A 24-ounce bag of chips cost $2.88. If the unit price stays the same, how much would a 40-ounce bag of chips cost?

More Similar Questions