Math

posted by .

Mr. Badger bought 12 pens every month until their price rose to 15 cents each. Now he can only afford to buy 10 pens at the same total cost as before. What was the original price of each pen?

There are 41 pigs and chickens on a farm. If there are 100 legs counted altogehter, how many of each animal are there?

One day, 5/6 of the office staff came to work. If three more had been away, this fraction would have decreased to 3/4. How many people are on full staff?

Mrs. Grant was 20 when her eldest child, tess, was born. Carly was born 2 years later and Troy another 4 years later. Now the average of their four ages is 39. How old are Mrs. Grant and her three children?

Please help...

  • Math -

    2. We have X pigs and Y chickens.
    Eq1: X + Y = 41 Pigs and chicken.

    Each pig has 4 legs and each chicken has 2 legs:
    Eq2: 4X + 2Y = 100 Legs.

    Multiply both sides of Eq1 by -2 and
    add the 2 Eqs:

    -2X - 2Y = - 82,
    4X + 2Y = 100,

    2X = 18,
    X = 9 Pigs.

    Substitute 9 for X in Eq1:
    9 + y = 41,
    Y = 41 - 9 = 32 Chickens.

    3. 5X/6 - 3 = 3X/4,
    Multiply both sids by 12:
    10x - 36 = 9X,
    10X - 9X = 36,
    X = 36 Staff members.

    4. Tess: X Years old.
    Mrs. Grant: X+20.
    Carly: X-2.
    Troy: X-6.

    (X + (X+20) + (X-2) + (X-6)) / 4 = 39,
    (4X + 12) / 4 = 39,
    Multiply both sides by 4:
    4X + 12 = 156,
    4X = 156 - 12 = 144,

    X = 36 = Tess's age.
    X+20 = 36+20 = 56 = Mrs. Grant's age.
    X-2 = 36-2 = 34 = Carly's age.
    X-6 = 36-6 = 30 = Troy's age.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. WORD PROBLEMS W/ EQUATIONS

    Mr. Badger bought 12 pens every month until their price rose to 15 cents each. Now he can only afford to buy 10 pens at the same total cost as before. What was the original price of each pen?
  2. 10th Grade Math

    Mr. Badger bought 12 pens every month until their price rose to 15 cents each. Now he can only afford to buy 10 pens at the same total cost as before. What was the original price of each pen?
  3. Algebra 2

    A store sells pens and note pads in packages. The price of a package of 8 pens and 3 notepads is 4.25. The price of a package of 15 pens and 10 notepads is 11.25. The store is running a sale on a package of 1 pen and 1 notepad for …
  4. Math

    In a store, pencils have one price and pens have another. 3 Pencils and 2 pens cost 78 cents. 2 pencils and 3 pens cost 72 cents. How much does 1 pencil and 1 pen cost?
  5. MATHS

    Mrs Koh bought some pens, files and erasers. The ratio of the number of pens to the number of files to the number of erasers she bought was 1 : 2 : 3. The cost of each pen and eraser is $2.50 and $0.50 respectively. If she spent $60 …
  6. math

    John bought a total of 30 white and brown pens for a total of $32. The cost of each white pen is 70 cents more than the cost of each Brown pen. Which would be the possible value of the cost of each Brown pen( in cents)?
  7. Maths Year 10 Equations

    A shopkeeper bought x pens for $21. a) write down an expression, in terms of x, for the cost, in cents, of each pen b) the shopkeeper gave 2 pens to his sons and sold each of the remaining pens at 8 cents more than he paid for it. …
  8. Math

    I bought three times as many erasers as pens and spent $155 in total. I spent $65 more on the pens than the erasers. Given that 's pen cost $1.90 more than an eraser, find the cost of a pen.
  9. Algebra

    A box contains blue and purple pens. There are 6 less than triple the number of blue pens as purple pens. A blue pen costs 20 cents and a purple pen cost 35 cents. The total value of all the pens is $37.90. How many of each colour …
  10. Math

    answer in the box. The Students' Union need to order some pens and notebooks. How much does it cost to order 1000 pens and 2000 notebooks?

More Similar Questions