Post a New Question

math

posted by .

An 11 ounce bag of chips costs $1.99 what is the cost per ounce rounded to the nearest cent? What is the cost per pound rounded to the nearest cent

  • math -

    1.99 / 11 = $0.1809 = $0.18

    16 * 0.1809 = ? per pound

  • math -

    post it.

  • math -

    help me!

  • math -

    the cost per ounce is 0.18
    the cost per pound is 2.89


    ♥ ☺ ♠ ♣ ○ ◘ •

Answer This Question

First Name
School Subject
Your Answer

Related Questions

More Related Questions

Post a New Question