algebra

posted by .

While vacationing,john has dinner at a restaurant in Japan and his tab
comes to 3,428 yen. The exchange rate at the time of his visit is 1 yen = 1.25
cents. What was the cost of the meal in US dollars??

  • algebra -

    1 yen = 1.25 cents.
    100 yens = 125 cents = 1.25$
    So 3428 yens = 3428/1.25 $

  • algebra -

    Is this the final answer? Or do i need to divide 3428 by 1.25$ to get the final answer?

  • algebra -

    $3428/1.25 is the same as
    $3428÷1.25
    Yes, you will have to take the calculator and do the division to get the final answer.
    Feel free to post the final answer for verification if you wish.

  • algebra -

    I came up with $ 2,742.4

  • algebra - correction -

    I apologize that I was completely off.

    Let's start over.

    1 yen equals 1.25 cents = $0.0125

    so by direct proportion:

    1 yen : $0.0125
    3428 yens : $X

    so by cross multiplication:
    $X = $0.0125*3428yens/1 yen
    = $42.85

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Numerical & Proportional Reasoning

    Kendra traveled to Europe and Japan on a buisness trip. In europe, she exchanged 300 U.S dollars for euros and spent 100 euros. she went to Japan and exchanged her remaining euros for yen. She spent 10,000 yen while in Japan. the exchange …
  2. inb but math

    How many dollars you have to spend to acquire the amount of yen required?
  3. eco

    Assume that American rice sells for $100 per bushel, Japanese rice sells for 16,000 yen per bushel, and the nominal exchange rate is 80 yen per dollar. Suppose that rice is the only commodity in the world. What would happen to the …
  4. japan

    Using demand and supply analysis to assist you, what are the effects on the exchange rate between the British pound and the Japanese yen from: a decrease in Japanese interest rates The yen depreciates, and the pound appreciates b. …
  5. Microecomics

    Assume that American rise sells for $100 per bushel, Japanese rice sells for 16,000 yen per bushel, and the nominal exchange rate is 80 yen per dollar. Explain how you could make a profit from this situation. What would be your profit …
  6. Econ

    Assume that American rise sells for $100 per bushel, Japanese rice sells for 16,000 yen per bushel, and the nominal exchange rate is 80 yen per dollar. A.Explain how you could make a profit from this situation. What would be your profit …
  7. Math

    A Kenyan businessman bought goods from Japan worth 2, 950 000 Japanese yen. On arrival in Kenya custom duty of 20% was charged on the value of the goods. If the exchange rates were as follows: 1 US dollar = 118 Japanese Yen 1 US dollar …
  8. math

    Kenyan businessman bought goods from Japan worth 2, 950 000 Japanese yen. On arrival in Kenya custom duty of 20% was charged on the value of the goods. If the exchange rates were as follows: 1 US dollar = 118 Japanese Yen 1 US dollar …
  9. Math

    The Japanese yen corresponds to the american dollar. If the exchange rate is 150 Yen for 1 Dollar, then A japanese car sold in america for $10,000 will bring in 1,500,000 yen. If the exchange rate changes to 120 yen for each dollar, …
  10. Math

    Natasha went to Japan for a business trip. Natasha converted $1100US into 110682 Yen at the local bank. Natasha spent 87438.78 Yen on this trip and returned with the remaining Yen to the US. How much will the remaining Yen convert …

More Similar Questions