Business Mathematics

posted by .

A hypothetical car manufacture company makes its best selling car at its two plants in Windhoek. At the first plant, the unit cost is N$ 3.60, and the fixed cost is N$ 1260. At the second plant, the unit cost is N$ 3.30, and the fixed cost is N$ 2637. The company wants the plants to produce a combined total of 900 cars, but the total cost at each plant must be the same. How many cars should be produced at each plant?

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. maths

    A car hire company makes the following charges: •A one-off charge of £20: •A charge of £25 for each day that the car is hired. •A charge of 10p for each mile that car is driven. Write down a formula that gives the total cost …
  2. math

    The Wyndsor Glass Co produces high quality windows and glass doors. It has three plants. – Plant 1 makes aluminum frames – Plant 2 makes wood frames – Plant 3 makes glass and assembles the products The company wants to introduce …
  3. math

    The Wyndsor Glass Co produces high quality windows and glass doors. It has three plants. – Plant 1 makes aluminum frames – Plant 2 makes wood frames – Plant 3 makes glass and assembles the products The company wants to introduce …
  4. ENEGRY COSTS

    I need to know how much it would cost to build the following plants (as in factories): Solar energy plant Biomass plant Geothermal energy plant Wind energy plant nuclear Energy plant
  5. calculus urgent help please!

    company operates two plants which manufacture the same item and whose total cost functions are C_1=9.5+0.04q_1^(2)and C_2=3.4+0.06q_2^(2), where q_1 and q_2 are the quantities produced by each plant. The total quantity demanded, q=q_1+q_2 …
  6. Math, mathematics of finance

    I am stuck on these two math questions. If nyone could help me solve them it would be greatly appreciated! Here is the information: Engineering estimates indicate that the variable cost of manufacturing a new product will be $35 per …
  7. M A T H

    A small plant manufactures riding lawn mowers. The plant has fixed cost (leases, insurance, etc.) of $48,000 per day and variable cost (labor, materials, etc.) of $1,400 per unit produced. The mowers are sold for $1,800 each. So the …
  8. M a t h

    A small plant manufactures riding lawn mowers. The plant has fixed cost (leases, insurance, etc.) of $48,000 per day and variable cost (labor, materials, etc.) of $1,400 per unit produced. The mowers are sold for $1,800 each. So the …
  9. business

    Find the break- even point if the selling price is $8 per unit, variable cost $3 per unit and fixed cost $3000.
  10. math

    it cost a company 15,000 per day to operate a plant no matter how much product they produce. in addition, it cost 75 per unit produced. write an equation that represents the total cost to operate the plant each day. use the variable …

More Similar Questions