Post a New Question

algebra

posted by .

While working at The Nut House you are asked to make a mixture of raisins and nuts worth $2.75/lb. You have 12 pounds of raisins worth $1.25/lb. How many pounds of nuts worth $4.00/lb should you add to the raisins to get the right-priced mix?

I have no idea how to solve this. I am terrible at word problems.

  • algebra -

    first we represent the unknown using variable,
    let x = pounds of nuts needed
    then we set up equation. since we are given the number of pounds of raisins and its price per pound, we'll multiply it to get the total amount of the 12-lb raisins. we do the same for the the nuts,, this time we multiply x by the price of nut per pound which is 4 :
    12*1.25 + 4x = 2.75*(12+x)
    note that we multiply 2.75 by 12+x since mixture of nut and raisin,, solving for x,
    15 + 4x = 33 + 2.75x
    4x - 2.75x = 33 - 15
    1.25x = 18
    x = 14.4 lb of nuts

    hope this helps~ :)

  • math -

    21

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Delcambre High

    a trail mix recipe calls for 1/3 pound of mixed nuts, 4/15 pound of raisins and 2/5 pounds of granola. What is the ratio of raisins to mixed nuts in simplest form?
  2. Math

    Nuts worth $3 per lb are to be mixed with 8 lb of nuts worth $4.25 per lb to obtain a mixture that will be sold for $4 per lb. How many pounds of the $3 nuts should be used?
  3. Math

    The Snack Shack is making a batch of trail mix. They use 9 1/3 pounds of granola, 9 1/3 pounds of mixed nuts, and 9 1/3 pounds of yogurt raisins to make a trail mix. They divide the mixture into 14 packages. How much is in each package?
  4. math - linear programming

    A candy company makes a chocolate nut mix and and a chocolate fruit mix. The nut mix uses 2 pounds of chocolate, 2 pounds of nuts and no fruit. The fruit mix uses 4 pounds of chocolate,no nuts and 2 pounds of fruit. The nut mix brings …
  5. math

    A health food store sells a mixture of raisins and roasted nuts. Raisins sell for $4.00/kg and nuts sell for $6.00/kg. How many kilograms of each should be mixed to make 40 kg of this snack worth $4.75/kg?
  6. CES

    Randall wants to mix 22 lb of nuts worth ​$1 per lb with some nuts worth ​$9 per lb to make a mixture worth ​$8 per lb. How many pounds of ​$9 nuts must he​ use?
  7. College Algebra

    Randall wants to mix 41 lb of nuts worth ​$2 per lb with some nuts worth ​$8 per lb to make a mixture worth ​$7 per lb. How many pounds of ​$8 nuts must he​ use?
  8. Algebra

    Randall wants to mix 57 lbs of nuts worth $1 per lb with some nuts worth $6 per lb to make a mixture worth $5 per lb. how many lbs of $6 nuts must he use?
  9. Algebra

    Randall wants to mix 41 lb of nuts worth ​$2 per lb with some nuts worth ​$8 per lb to make a mixture worth ​$7 per lb. How many pounds of ​$8 nuts must he​ use?
  10. Algebra

    A merchant wants to mix gummy worms worth $7 per pound and gummy bears worth $3 per pound to make 30 pounds of a mixture worth $4.60 per pound. How many pounds of each type of candy should he use?

More Similar Questions

Post a New Question