Math

posted by .

A 1 pound bag of candy containing 502 piecescost 16.8 cents per ounce. What is the cost of 1 piece of candy?

  • Math -

    16 * 0.168 = ?

    Divide the cost per pound by 502.

  • Math -

    1 pound=16 ounces

    16*16.8 cents=268.8 cents

    502/268.8=1.86756 cents

  • Math -

    268.8/502= 0.5355 cents/piece

  • Math -

    17 cents per piece

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math

    i need to know exactly the formula of how to do these types of problems because i have spend seriously over an hour trying to do this one problem. HELP! A dealer mixes candy worth 90 cents per pound with candy worth 65 cents per pound …
  2. Math

    A can of worms for fishing costs $2.60. There are 20 worms in a can. What is the cost per worm?
  3. math

    1lb candy 502 pieces cost 16.8 cents ounce,how do you find out the cost of 1 piece of candy?
  4. math

    A candy dealer makes up a mixture of 3 parts of candy costing him 60 cents a pound with 2 parts of candy costing him 70 cents a pound, and 2 parts of candy costing him 50 cents a pound.At what price per pound should he sell this mixture …
  5. algebra

    Calvin mixes candy that sells for $2.00 per pound with candy that costs $3.60 per pound to make 50 pounds of cancdy selling for $2.16 per pound. How many pounds of each kind of candy did he use in the mix?
  6. algebra/trig

    You need a 100 pounds of two types of candy that cost 50 cents per pound and 75 cents per pound. A.) Verify that your total cost is c(x)=0.50x + 0.75(100-x) thx a ton:)
  7. Fractions

    a bag of candy holds exactly 1/4 pound of candy. How many of these bags can be filled from 9 pounds of candy?
  8. Algebra

    Jane's sweet shop mixes candy worth 80 cents per pound with candy worth 2 dollars per pound to make 20 pounds of a mixture worth 1.60 per pound. How many pounds of each kind of candy does the store use?
  9. algebra

    Ms. Nina wants to buy candy mix for $1.00 per pound. If she already bought 50 pounds of candy for $1.20 per pound, how much candy that costs 80 cents per pound must she buy?
  10. Algebra 2 A

    A candy store makes a 9-pound mixture of gummy candy, jelly beans, and hard candy. The cost of gummy candy is $2.00 per pound, jelly beans cost $3.00 per pound, and hard candy costs $3.00 per pound. The mixture calls for two times …

More Similar Questions