Math

posted by .

A can of worms for fishing costs $2.60. There are 20 worms in a can. What is the cost per worm? At this rate, how much would 26 worms cost?


An 11 ounce bag of candy cost $1.99. What is the cost per ounce, rounded to the nearest cent? What is the cost per pound, rounded to the nearest cent?

  • Math -

    I'll do the first problem. You can do the second. I'll be glad to check it for you.

    2.60/20 = $0.13 per worm

    0.13 * 26 = $3.38 for 26 worms

  • Math -

    you take 2.60 and take away the decimal pint to make it 260 then you divide 260 by 20 then put the decimal point in the answer as many spaces were in the original number XD
    so it looks like 260/20=13 then it becomes 0.13

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. worms

    In some parts of the world bigger aquatic worms exist. These worms do not gain all of their oxygen through their skin. Suggest a reason for this. Thanx kim xxx Big suggests a higher activity level, so perhaps the rate of oxygen absorbtion …
  2. IT-240

    • Define each of the following terms in your own words: o Boot sector o File o Multipartite o Macro o Trojan horse o Email worms o Instant messaging worms o IRC worms o File-sharing networks worms o Internet worms • Explain how …
  3. IT-240

    • Define each of the following terms in your own words: o Boot sector o File o Multipartite o Macro o Trojan horse o Email worms o Instant messaging worms o IRC worms o File-sharing networks worms o Internet worms • Explain how …
  4. algebra

    dan has 6 worms on each pole and gary has 11 worms on each pole there are total of 13 poles and 103 how many poles does each guy have
  5. math

    Mother duck collected 120 worms and divided them into 5 equal groups. She gave 8 of her worms to the first 3 ducklings. Then she took 3 of theirs and gave to the 4th duckling. How many did each end up with?
  6. stats

    Opisthotrochopodus n sp. is a polychaete worm that inhabits deep sea hydrothermal vents along the Mid-Atlantic Ridge. According to an article by Van Dover et al. in Marine Ecology Progress Series (1999, vol 181 pp 201-214), the lengths …
  7. math

    Calvin was at his local grocery store, and saw that they had gummy worms for sale. To satisfy his foreseeable sugar craving, he bought 72 bags of gummy worms. Upon exiting the store, he noticed the the ink on the receipt was smudged, …
  8. math

    Calvin was at his local grocery store, and saw that they had gummy worms for sale. To satisfy his foreseeable sugar craving, he bought 72 bags of gummy worms. Upon exiting the store, he noticed the the ink on the receipt was smudged, …
  9. geometry

    In a square of compost 4 ft by 4 ft. Ms. Lee had 1000 worms. How many worms can she have if her square of compost has a side lenght that is 8 times longer?
  10. Math

    1. The Suarez family paid $15.75 for 3 movie tickets. How much would they have paid for 12 tickets?

More Similar Questions