math

posted by .

Cindy bought 3 pounds of candy for $2.16. At this rate , how much would the candy have cost if she had brought only 2 pounds?

  • math -

    2.16 / 3 = $0.72 per pound

    How much does 2 pounds cost?

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math

    i need to know exactly the formula of how to do these types of problems because i have spend seriously over an hour trying to do this one problem. HELP! A dealer mixes candy worth 90 cents per pound with candy worth 65 cents per pound …
  2. math

    jones bought 3 1/8 pounds of candies, she gave away 3/5 of the candy,how much candy was left over?
  3. Math

    Ten boys are to share 3 3/4 pounds of candy equally. How much candy does each boy get?
  4. math

    How much total pounds of candy does Sam have...1/2,1/4,1/2,1/4,1/8,1/8,1/4,1/2,1/8?
  5. math

    John wants to give 2/3 pounds of candy to each of his 6 friends how much pounds of candy does John need in total?
  6. algebra

    Calvin mixes candy that sells for $2.00 per pound with candy that costs $3.60 per pound to make 50 pounds of cancdy selling for $2.16 per pound. How many pounds of each kind of candy did he use in the mix?
  7. Computer Programming

    2. Chocolate Delights Candy Company manufactures several types of candy. Design a flowchart or pseudocode for a program that accepts a candy name (for example, "chocolate-covered blueberries"), price per pound, and number of pounds …
  8. Fractions

    a bag of candy holds exactly 1/4 pound of candy. How many of these bags can be filled from 9 pounds of candy?
  9. Math

    keith went to the candy store and bought 2/6 of a pound of candy.8/10 of keiths candy was chocolate. how.many pounds of chocolate candy did keith buy?
  10. algebra

    Ms. Nina wants to buy candy mix for $1.00 per pound. If she already bought 50 pounds of candy for $1.20 per pound, how much candy that costs 80 cents per pound must she buy?

More Similar Questions