Math

posted by .

Herman Company has three products in its ending inventory. Specific per unit data for each of the products are as follows:

Product1 product2 product3
cost $20 $90 $50
replacement
cost 18 85 40
selling price 40 120 70
disposal costs 6 40 10
normal profit
margin 5 30 12

What unit values should Herman use for each of its products when applying the LCM rule to ending inventory?

  • Math -

    hkvjh

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    Eddings Company had a beginning inventory of 400 units of Product XNA at a cost of $8.00 per unit. During the year, purchases were: Feb. 20 600 units at $9 May 5 500 units at $10 Aug. 12 300 units at $11 Dec. 8 200 units at $12 Eddings …
  2. cuyamaca

    Eddings Company had a beginning inventory of 400 units of Product XNA at a cost of $8.00 per unit. During the year, purchases were: Feb. 20 600 units at $9 Aug. 12 300 units at $11 May 5 500 units at $10 Dec. 8 200 units at $12 Eddings …
  3. Math

    Herman Company has three products in its ending inventory. Specific per unit data for each of the products are as follows: Required: What unit values should Herman use for each of its products when applying the LCM rule to ending inventory?
  4. Math

    Tatum Company has four products in its inventory. Information about the december 31, 2009, inventory is as follows: product total total total Net cost replacement realizable cost Value 101 $120,000 110,000 100,000 102 90,000 85,000 …
  5. Stats

    Consider the Avionic Manufacturing Company that wishes to meet a demand of 10 units per month by purchasing the items from a vendor with a lead time of three-quarters of a month. The item cost is $2.50 per unit, replenishment cost …
  6. business

    On December 31 of last year, Wolfson Corporation had in inventory 400 units of its products, which cost $21 per unit to produce. During January, the company produced 800 units at a cost of $24 per unit. Assuming that Wolfson Corporation …
  7. Manegerial accounting

    calculate the net operating income , evergreen corp has provided the following data: sales per period 1000 units ,selling price $ 40 per unit , variable manufacturing cost 12 per unit, selling expenses $5,100 pls 5% of selling price …
  8. accounting II

    i am completely stuck on this! 5. Manufacturing statements and cost behavior Tampa Foundry began operations during the current year, manufacturing various products for industrial use. One such product is light-gauge aluminum, which …
  9. business math

    The French company has a beginning inventory of $77,000 and an ending inventory of $80,000. sales were $280,000. assume French's markup rate on the selling price 40%. based on the selling price what is the inventory turnover at cost. …
  10. math

    Four products are processed sequentially on three machines. The following table gives the pertinent data of the problem. Manufacturing time (hr) per unit Machine Cost per hr ($) Product 1 Product 2 Product 3 Product4 Capacity (hr) …

More Similar Questions